Žiadosti o peniaze pre farmárov často stroskotajú na chybách. Tieto sa opakujú stále dokola

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
farmári, peniaze, dotácie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Nedodržiavanie termínov, neúplne doklady, aj nesprávne podané žiadosti. Takto si poľnohospodári často nevedomky maria svoje šance na získanie finančného príspevku cez Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA).

V tomto sme celá SR na jednej lodi, chybovosť na žiadostiach ovplyvňuje potom auditné zistenia. Takže proces administrácie vie prijímateľ podpory – žiadateľ značne ovplyvniť a zrýchliť,“ hovorí generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch. Spolu s ním sme sa teda pozreli na najčastejšie chyby zo strany žiadateľov, ale aj na to, ako ich nabudúce neurobiť.

Najčastejšie chyby

Nadvýmera na nahlásených plochách poľnohospodárskej pôdy pre určité opatrenia a operácie z dôvodu neznalosti výmery oprávnenej na platbu (napr. celková užívaná výmera, výmera na jednotlivé kategórie pri platbách pre oblasti s prírodnými obmedzeniami alebo inými osobitnými obmedzeniami (ANC), výmera biotopov v rámci agroenvironmentálno-klimatického opatrenia (AEKO) a pod.). Poľnohospodári často do žiadosti jednoducho uvedú celú plochu, bez ohľadu na to, čo sa na nej nachádza- či už je to stavba, alebo zárast. Tieto plochy treba z výmery plochy vylúčiť.

Zmena údajov LPIS je možná aj v priebehu roka. Údaje o LPIS a všetkých hraniciach užívania jednotlivých plôch sa nachádzajú v aplikácii Geopriestorová žiadosť o podporu – https://gsaa.mpsr.sk/

Neobhospodarovanie užívaných plôch poľnohospodárskej pôdy- Všetky pozemky sú dnes evidované v systéme GSAA a PPA si vie ľahko overiť, čo sa na nich nachádza a čo sa na nich robí. Ak napríklad žiadateľ deklaruje, že pôdu orie a v skutočnosti je na nej len tráva, žiadosť bude vyhodnotená ako chybná.

Neabsolvovanie školiaceho kurzu pri platbe na AEKO na operácie na poľnohospodárskej pôde a na operáciu chov a udržanie ohrozených druhov zvierat- Tento kurz je na Slovensku povinný a robí ho napríklad Agrárna komora Slovenska. Po jeho skončení musí poľnohospodár odovzdať potvrdenie o absolvovaní kurzu na PPA.

Neplnenie termínu náhrady nahlásených zvierat – čo to znamená v praxi? Ak je v chove jedno zviera uvedené v žiadsti nahradené iným kusom, musí to poľnohospodár nahlásiť v termíne, ktorý definuje usmernenie ministerstva pôdohospodárstva k nariadeniu vlády SR č. 36/2015 Z. z.

„Zviera nahlásené v žiadosti je možné bez straty práva na vyplatenie platby nahradiť v retenčnom období iným zvieraťom, pokiaľ príslušný orgán ešte žiadateľa neinformoval o nesplnení povinností vo vzťahu k žiadosti, resp. neohlásil kontrolu na mieste. Žiadateľ je povinný nahradiť tento pokles stavov v deň poklesu stavov a následne najneskôr nasledujúci pracovný deň uvedené nahradenie oznámiť regionálnemu pracovisku PPA. Oznámenie musí obsahovať číslo ušnej značky vyradeného zvieraťa a číslo ušnej značky nahradzujúceho zvieraťa a dátum vykonania náhrady,“ uvádza sa v usmernení.

Tiež si treba udržiavať aktuálny register zvierat: CEHZ – údaje o identifikácii a registrácii hospodárskych zvierat (www.cehz.sk) – prípadná kontrola a správnosť údajov nahlasovaných do CEHZ

Nepredloženie dokladov k plneniu stanovených podmienok v určených termínoch (napr. osvedčenie o absolvovaní školiaceho kurzu, rozbor pôdy a plodov, hlásenie náhrad, hlásenie turnusov, sumárny výkaz o odchove ošípaných). Termíny si treba starostlivo sledovať na stránkach PPA a dodržiavať ich.

PPA odporúča, aby si poľnohospodári priebežne sledovali aktuálne oznamy PPA na webovom sídle http://​www.apa.sk a taktiež Kalendár termínov pre neprojektové opatrenia PRV – zahŕňa podmienky a termíny jednotlivých opatrení, ktoré sú rozdelené podľa jednotlivých neprojektových opatrení PRV: http://www.apa.sk/kalendar 

Nesprávne podanie žiadosti o platbu na plochu zaradenú v nepodporovanom stupni ochrany týkajúcu sa lesníckych opatrení. Pre overenie oprávnených výmer lesných pozemkov na poskytnutie podpôr na lesnícke opatrenia je potrebné taktiež využívať aplikáciu Národného lesníckeho centra: https://gis.nlcsk.org/prv/(X(1)S(1hn1hc5eifozwlit1fwsdbhl))/?AspxAutoDetectCookieSupport=1

Nepredloženie, resp. neskoré predloženie evidencie spotreby prípravkov na ochranu rastlín Ústrednému kontrolnému a skúšobnému ústavu poľnohospodárskemu (ÚKSÚP) – termín do 15.12. príslušného kalendárneho roka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj Kožuch
Firmy a inštitúcie PPA Pôdohospodárska platobná agentúra