Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
16. 01. 2019 8:42 Poľnohospodárstvo od NasVidiek.skSITA

Zima so snehovou pokrývkou je pre farmárov lepšia ako mráz, tvrdí SFD

Mierny chlad hospodárskym zvieratám vyhovuje viac ako horúčavy.

Zima s vysokou snehovou pokrývkou je pre poľnohospodárov dobrou správou, sneh je totiž veľmi dobrým zdrojom vlahy. Mrazivá zima bez snehu, resp. dlhotrvajúci holomráz môžu byť pre poľnohospodárov naopak katastrofou, nakoľko hrozí vymrznutie ozimných plodín. Konštatovala to v stredu analytička Slovenského farmárskeho, družstva Eva Sadovská v tlačovej správe.

Mierny chlad vyhovuje viac ako horúčavy aj hospodárskym zvieratám. „Hovädzí dobytok oveľa lepšie znáša chladné počasie ako horúčavy. Ideálna teplota je pre hovädzí dobytok v rozpätí 8 až 15 stupňov Celzia. Teplota nižšia ako – 5 stupňov alebo naopak vyššia ako + 25 stupňov vplýva na dojnice negatívne, dôsledkom môže byť nižšia dojivosť,“ uviedla Eva Sadovská.

Aj negatíva

Podľa analytičky SFD však aj zima s dlhotrvajúcou snehovou pokrývkou prináša svoje riziká či už pre plodiny, a to konkrétne vyležaním pod snehom a s tým spojenými chorobami, ako je napr. v prípade obilnín pleseň snežná, alebo u hospodárskych zvierat komplikáciou kŕmenia. „Sneh môže znížiť kvalitu krmiva, komplikuje sa ním aj údržba komunikácií a tak môže prísť aj k oneskoreniu kŕmenia,“ dodala Sadovská.

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X