Znečistené ovzdušie zabije ročne tisíce Slovákov, Budaj chce chorým ľuďom pomôcť

Ročne umrie na následky znečisteného ovzdušia až 400-tisíc ľudí vo svete.
Dodržiavanie odporúčaní WHO o znižovaní znečistenia ovzdušia by ročne zachránilo vyše 50-tisíc Európanov. Foto: ilustračné, gettyimages.com

Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky (MŽP SR) bude užšie spolupracovať so samosprávami a mimovládnymi organizáciami, aby našlo vhodný spôsob, ako pomôcť tým, ktorých zdravotný stav sa zhoršil pre znečistené ovzdušie. V tlačovej správe o tom informoval odbor komunikácie MŽP SR. Rezort osloví aj ďalšie zainteresované inštitúcie a odbornú verejnosť.

Envirorezort tvrdí, že neuspokojivá situácia s kvalitou ovzdušia na Slovensku pramení aj z nedostatočnej informovanosti verejnosti.

Ľudia sa musia rozhodnúť

Minister Ján Budaj (OĽaNO) bude preto podporovať rapídne zlepšenie informovanosti o kvalite ovzdušia na Slovensku a v konečnom dôsledku zníženie počtu úmrtí z dôvodu jeho znečistenia.

„Chceme lepšiu osvetu a informovanosť. Je dôležité, aby si každý uvedomil, či pôjde do práce na aute s naftovým motorom, alebo využije elektromobil, bicykel, prípadne iný ekologický spôsob dopravy, či bude doma používať na vykurovanie domácnosti uhlie, nekvalitné drevo alebo uprednostní ekologickejšiu alternatívu,“ povedal Budaj.

Tisíce mŕtvych ročne

Podľa Európskej environmentálnej agentúry pre znečistené ovzdušie každý rok predčasne umiera v Európe viac ako 400-tisíc ľudí.

Na Slovensku je to približne päťtisíc predčasných úmrtí ročne. Dlhodobé vystavenie vplyvu znečisťujúcich látok v ovzduší vedie k srdcovým ochoreniam, rakovine pľúc či ochoreniam dýchacej sústavy, akým je napríklad chronická obštrukčná choroba pľúc.

Znečistenie ovzdušia negatívne vplýva na nervovú sústavu, obličky, pečeň a ďalšie orgány. Znečisťujúce látky v ovzduší dráždia nosovú či ústnu dutinu, oči i pokožku. Časté sú aj bolesti hlavy, závraty a nevoľnosť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Budaj
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR