Znečistenie oceánov mikroplastmi môže byť až dvojnásobne vyššie, ako sa predpokladalo

Mikroplasty, ocean
Foto: ilustračné, Getty images

Znečistenie oceánov mikroplastmi je pravdepodobne značne podhodnotené. Podľa novej štúdie môže byť množstvo drobných plastových kúskov v oceánoch prinajmenšom dvojnásobne vyššie, ako sa pôvodne predpokladalo.

Nesmierne podhodnotený odhad

Vedci, ktorí prítomnosť mikroplastov skúmali pri pobreží Spojeného kráľovstva a USA s pomocou jemných sietí, odhadujú, že sa globálny počet mikroskopických plastových častíc na hladine vody pohybuje okolo 12 až 125 biliónov. Predošlé odhady pritom hovorili o piatich až 50 biliónoch, píše britský denník The Guardian.

Odhad morskej koncentrácie mikroplastov by v súčasnosti mohol byť nesmierne podhodnotený,“ upozornila vedúca štúdie Pennie Lindeque z britského Plymouth Marine Laboratory. Ako poznamenala, môžu existovať ešte menšie plastové častice, ako zachytili jemné siete jej tímu, a počet mikroplastov by tak mohol znova vzrásť.

Vedecký tím pri výskume, ktorého výsledky vyšli v odbornom periodiku Environmental Pollution, použil siete s očkami o veľkosti 100, 333 a 500 mikrometrov. V najjemnejšej sieti našli 2,5-násobne viac častíc ako v tej s očkami veľkými 333 mikrometrov, ktorá sa obyčajne používa pri filtrovaní mikroplastov. V porovnaní so sieťou s očkami veľkými 500 mikrometrov to bolo 10-násobne viac.

Viac plastov ako zooplanktónu

Na základe extrapolácie tvrdíme, že koncentrácie mikroplastov mohli prekročiť 3 700 častíc na meter kubický, čo je oveľa viac ako množstvo zooplanktónu,“ vysvetlila Lindeque. Tieto drobné živočíchy patria medzi najpočetnejšie druhy na svete.

Prehľadávanie vody pri anglickom Plymouthe a na pobreží amerického štátu Maine prinieslo podobné výsledky, čo naznačuje, že sú reprezentatívne pre vody v blízkosti obývaných oblastí. Vo vylovených časticiach prevažovali najmä textilné tkanivá.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom