Znížením znečistenia ovzdušia by sa dalo zachrániť 125-tisíc ľudí ročne. Slovensko je medzi štátmi s najväčšou úmrtnosťou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ročne umrie na následky znečisteného ovzdušia až 400-tisíc ľudí vo svete.
Dodržiavanie odporúčaní WHO o znižovaní znečistenia ovzdušia by ročne zachránilo vyše 50-tisíc Európanov. Foto: ilustračné, gettyimages.com

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odhaduje, že znečistenie ovzdušia zabije ročne viac ako sedem miliónov ľudí. Tento problém zároveň predstavuje jednu z najväčších príčin rôznych ochorení a absencie v práci na celom svete.

Obmedzenie znečistenia ovzdušia podľa odporúčaní WHO by mohlo v Európe zabrániť viac ako 50-tisícom úmrtí ročne.

Tisíce predčasných úmrtí

Mestá s preplnenými ulicami a vysokou spotrebou energií sú ohniskami chorôb a ochorení súvisiacich so znečistením ovzdušia.

WHO odporúča, aby ročný priemer obsahu prachových častíc PM2,5 nepresahoval 10 mikrogramov na meter kubický vzduchu. Pre oxid dusičitý je to hranica 40 mikrogramov na meter kubický.

Nová štúdia, ktorá vyšla v žurnále The Lancet Planetary Health, odhaduje, že zníženie úrovne PM2,5 a oxidu dusičitého podľa odporúčaní WHO dokáže ročne zabrániť 51 213 predčasným úmrtiam.

Takmer 125-tisíc ľudí ročne by sa dalo zachrániť, ak by sa dokázalo znížiť znečistenie ovzdušia na najnižšiu možnú úroveň zaznamenanú v štúdii.

Situácia v európskych krajinách

Mark Nieuwenhuijsen z Inštitútu pre globálne zdravie (ISGlobal) v Barcelone uviedol, že výskum dokazuje, že veľa miest stále nerobí dosť na riešenie problému znečistenia ovzdušia. „Hodnoty nad odporúčania WHO vedú k zbytočným úmrtiam,“ dodal.

Použitím špecifických dát z modelov o znečistení ovzdušia v konkrétnych mestách v kombinácii s číslami o úmrtnosti dokázali vedci vytvoriť „skóre úmrtnosti“.

Mestá zoradili v rebríčku od najlepších po najhoršie a vytvorili celkový obraz o daných krajinách. Slovensko zaradili medzi štáty s najväčším bremenom úmrtnosti v súvislosti s časticami PM2,5.

Do rovnakej kategórie pritom spadajú aj Taliansko, Česká Republika, Poľsko, Grécko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Bulharsko, Rumunsko a Malta.

Lokálne rozdiely, lokálne opatrenia

Úmrtnosť v dôsledku znečistenia ovzdušia sa líši. Napríklad úroveň NO2 v Madride súvisí so siedmimi percentami všetkých tamojších úmrtí za rok.

V priemere bolo 84 percent populácie v skúmaných mestách vystavených časticiam PM2,5 nad úroveň odporúčanú WHO. V súvislosti s NO2 to je v priemere deväť percent.

Spoluautorka štúdie Sasha Khomenko z ISGlobal uviedla, že je veľmi dôležité implementovať lokálne opatrenia zamerané na redukciu emisií v súvislosti s vysokou variabilitou úmrtnosti spojenej so zlou kvalitou ovzdušia.

„Potrebujeme okamžitú zmenu od súkromnej po verejnú dopravu a redukciu emisií z priemyslu, letísk a prístavov,“ dodala.

Podľa jej slov veľmi znečisteným mestám strednej Európy výrazne pomôže zákaz domáceho spaľovania dreva a uhlia. Dôležitá je tiež výsadba nových stromov a zelene v mestských oblastiach.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mark NieuwenhuijsenSasha Khomenko
Firmy a inštitúcie Inštitút pre globálne zdravie (ISGlobal)The Lancet Planetary HealthWHO Svetová zdravotnícka organizácia