Zodpovednosti a pokutám za čierne skládky sa obce nevyhnú. Mali by mať prehľad, čo sa na ich území deje, hovorí odborník

les, odpad
Čiernym skládkam sa dá predchádzať starostlivosťou o pozemky a nízkymi miestnymi poplatkami. Foto: ilustračné, Getty Images

Nelegálne skládky sú bez adresy, často schované v lese či v areály bývalého poľnohospodárskeho družstva. Aj preto sa veľmi ťažko nahlasujú a ešte ťažšie čistia.

Len na Slovensku je ich podľa projektu Trashout, ktorý pomáha s ich mapovaním, nahlásených ľuďmi viac ako 9 000. Na problém so skládkami v máji upozornil aj minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) pri návšteve jednej z nich v Ivanke pri Dunaji.

Namiesto páchateľa odstraňuje odpad obec

Ministerstvo zároveň nedávno pripomenulo mestám a obciam, že sú zodpovedné za odstránenie nelegálnych skládok, na ktorých území sa nachádzajú.

Aj keď podľa zákona o odpadoch by mal za to niesť zodpovednosť pôvodca skládky, nie vždy sa ho podarí identifikovať. Preto sa v takýchto prípadoch musia obce riadiť zákonom, ktorý im ukladá povinnosť odpad na vlastné náklady odstrániť.

Potvrdila to aj Monika Szabó z odboru komunikácie ministerstva životného prostredia, ktorá uviedla, že samospráva musí vyvinúť všetky potrebné kroky, aby čierne skládky okamžite riešila.

„Tejto povinnosti sa obec nemôže vyhnúť ani pod zámienkou, že na odstránenie odpadu nemá financie,“ uviedla pre Webnoviny.sk Szabó.

Likvidácia skládok stojí tisíce eur

Podľa Michala Kaliňáka, riaditeľka kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), je toto nastavenie neférové.

Na Slovensku totiž existuje mnoho pozemkov, ktoré síce majú viacerých vlastníkov alebo sú v správe Slovenského pozemkového fondu, ale napriek tomu sú spustnuté. A to je neraz príležitosť pre nezodpovedných ľudí, aby na nich zakladali čierne skládky.

Obce následne musia podľa Kaliňáka financovať odstraňovanie skládok, ktoré sú výsledkom nelegálnej činnosti či pasivity nezodpovedných vlastníkov, ktorí sa o svoje pozemky nestarajú.

Likvidácia nelegálnej skládky je pritom finančne náročná. Ako hovorí Kaliňák, mestá a obce tak musia meniť v rámci rozpočtu svoje priority a likvidovať odpad namiesto poskytovania iných služieb občanom.

Napríklad v Dubnici nad Váhom vlani vynaložili na odstránenie miestnych nelegálnych skládok viac ako 9 700 eur.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján BudajMarek KurinecMichal KaliňákMonika Szabó
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiTrashoutWebnoviny.skZMOS Združenie miest a obcí Slovenska