Zoológovia na Ponitrí objavili raritu, pár orlov sa postaral o mláďa myšiaka

Orol
Foto: SITA/Ochrana dravcov na Slovensku

Pri krúžkovaní orlov kráľovských v Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Ponitrie objavili ochranári raritu. V jednom z hniezd orlov kráľovských našli mláďa myšiaka hôrneho, o ktorého sa pár orlov staral. Pre agentúru SITA to uviedol zoológ CHKO Ponitrie Stanislav Harvančík.

Podobný prípad v Maďarsku

Hniezdo pôvodne obývali myšiaky hôrne, ktoré z neho pár orlov kráľovských vyhnal. Myšiaky v hniezde zanechali vajce, ktoré následne pár orlov kráľovských vysedel. Po vyliahnutí sa o mláďa starali.

Za viac než 40 rokov, čo sa venujeme monitoringu orlov kráľovských, sme sa s takýmto prípadom nestretli. Ide o skutočnú raritu. Jediný podobný prípad, ktorý poznám, sa odohral v Maďarsku, kde sa pár orlov kráľovských staral o dve svoje mláďatá a dve mláďatá myšiakov,“ povedal pre agentúru SITA Harvančík.

Populácia orlov stúpa

Ochranári z CHKO Ponitrie monitorovali hniezda orlov kráľovských v spolupráci s aktivistami z Ochrany dravcov na Slovensku. Skontrolovali 15 hniezd orlov. V piatich prípadoch boli hniezda nefunkčné, v piatich prípadoch našli v hniezdach dve mláďatá orlov a v piatich prípadoch po jednom mláďati. Z 15 mláďat bolo napokon okrúžkovaných 13, v dvoch prípadoch ochranári od krúžkovania upustili z bezpečnostných dôvodov. Hniezda orlov totiž boli nevhodne umiestnené. Manipuláciu a krúžkovanie mláďat sprevádzali iba osoby s oprávnením na túto činnosť.

Harvančík dodal, že populácia orlov kráľovských na Slovensku stúpa. Aktuálne dosahuje veľkosť približne do 100 hniezdiacich párov. Klesá však počet jedincov v hniezdach. Kým aktuálne nachádzajú v hniezdach orlov kráľovských ochranári jedno, maximálne dve mláďatá, v minulosti boli zvyknutí v niektorých hniezdach pravidelne tri mláďatá.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Stanislav Harvančík