NATO a EÚ prechádzajú procesom strategickej reflexie, podľa Brockovej je to príležitosť posilniť partnerstvo

vlajka nato
Vlajka Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) a Európska únia (EÚ) teraz prechádzajú procesom strategickej reflexie.

Uviedla to štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) Ingrid Brocková na pracovnom rokovaní ministrov zahraničných vecí krajín Vyšehradskej skupiny (V4), piatich severských a troch pobaltských krajín (NB8), ktoré sa uskutočnilo v utorok 14. septembra neďaleko fínskeho mesta Hämeenlinna.

Podľa nej to predstavuje jedinečnú príležitosť posilniť vzájomné partnerstvo. Samit pre demokraciu vníma ako nový moment pre transatlantické partnerstvo. Informoval o tom komunikačný odbor MZVEZ SR.

Víta ambíciu Bidena

„Napriek kríze v Afganistane si musíme pripomenúť, že transatlantické spoločenstvo je vybudované na hodnotách demokracie a ľudských práv vo svete. Vítame preto ambíciu prezidenta Joe Bidena zorganizovať samit pre demokraciu,“ povedala Brocková.

Hlavnými témami stretnutia ministrov bola ekonomická obnova a globálne otázky. Detailnejšie sa venovali aj transformácii energetiky, klimatickým zmenám a príprave COP26, riešeniu hlavných príčin migrácie, západnému Balkánu, vzťahom s Ruskom, situácii v Bielorusku a transatlantickým vzťahom.

Vyšší tlak na Bielorusko

Komunikačný odbor MZVEZ SR doplnil, že zástupcovia krajín sa v diskusii o Bielorusku okrem migračnej krízy dotkli aj politickej situácie v krajine. Zhodli sa, že treba vyvinúť na bieloruský režim väčší tlak s cieľom ochrany ľudských práv a demokracie.

Krajiny diskutovali aj o rómskej otázke v Európe. V tejto súvislosti Brocková spomenula stretnutie pápeža Františka s rómskou komunitou počas jeho návštevy Slovenska. To zhodnotila ako dôležitý impulz pre zintenzívnenie procesov sociálnej inklúzie rómskej komunity do spoločnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ingrid Brocková
Firmy a inštitúcie Európska úniaMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy