NATO aj Európska únia ostro odsúdili anexiu Krymu a skritizovali aj ďalšie kroky Ruska

Donald Tusk, Petro Porošenko, Federica Mogheriniová
Zľava: Šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová, ukrajinský prezident Petro Porošenko a predseda Európskej rady Donald Tusk. Foto: archívne, SITA/AP

BRUSEL 18. marca (WebNoviny.sk) – Severoatlantická aliancia a Európska únia odsúdili ruskú anexiu Krymu z roku 2014. Spojenci z NATO päť rokov po jednostrannom pripojení ukrajinského regiónu k Rusku v pondelkovom stanovisku uviedli, že „ostro odsudzujú“ tento krok, ktorý „neuznali a ani neuznajú„.

Skritizovali aj posilňovanie ruskej vojenskej prítomnosti na polostrove, ako aj údajné porušovanie práv krymských Tatárov vrátane „svojvoľného zadržiavania, zatýkania a mučenia“ príslušníkov tejto komunity.

Piate výročie anexie si pripomenuli aj ministri zahraničia členských štátov európskeho bloku. „Stojíme v plnej solidarite za Ukrajinou, podporujeme jej suverenitu a územnú celistvosť,“ uviedla v stanovisku šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová.

NATO aj EÚ tiež vyzvali na prepustenie ukrajinských námorníkov zadržaných ruskými silami v novembri pri Kerčskom prielive.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy