NATO má dôkazy o Rusoch na Ukrajine, strieľali na sanitku

Ukrajina
Foto: SITA/ AP

KYJEV 26. mája (WEBNOVINY) – Proruskí povstalci na východe Ukrajiny spustili streľbu na vojenskú sanitku, pričom zabili jedného vojaka a ďalšieho vážne zranili. V utorok o tom informoval šéf vládnej administratívy v Luhanskej oblasti Hennadij Moskal. Útok sa odohral ešte v pondelok pri meste Luhansk neďaleko hranice s Ruskom.

Sanitka išla z dediny Komyšne do obce Size, pričom šofér nezastavil, keď videl povstalcov. Sanitka ukrajinských ozbrojených síl bola označená červeným krížom. Moskal tiež informoval, že separatistická mínometná paľba zničila v pondelok hlavné vodovodné potrubie pri meste Zolote v Luhanskom regióne. Bez pitnej vody tak zostala veľká oblasť v okolí Luhanska.

Obrazom: Vojnou zmietaná Ukrajina

NATO má dosť dôkazov o ruskej prítomnosti v Donbase

Severoatlantická aliancia má o prítomnosti ruských jednotiek na východe Ukrajiny dostatok dôkazov. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg to povedal v rozhovore pre ruský denník Novaja Gazeta. Informácie má podľa neho od rôznych zdrojov vrátane tajných služieb, pričom spomínané dôkazy zahŕňajú aj množstvo fotografií, z ktorých mnohé boli publikované.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

„Ak ľudia neveria našim tajným službám, nášmu slovu, môžu aspoň sledovať médiá, ruské aj zahraničné,“ vyhlásil. Opakované popieranie ruskej prítomnosti na Donbase zo strany Ruska podľa Stoltenberga pripomína situáciu pred anektovaním Krymu.

Stoltenberg viní Rusov z vojenskej podpory

Aj vtedy ruské vedenie tvrdilo, že na polostrove nemá vojakov, neskôr ich prítomnosť však verejne priznalo. „Až potom, čo zabrali ukrajinské územie Krym pripustili priamu účasť ruskej armády na tamojšom dianí,“ povedal šéf aliancie.

Stoltenberg sa podobne vyjadril aj pred dvoma týždňami, keď povedal, že Rusko posilnilo svoje jednotky pri hraniciach s Ukrajinou aj na východe Ukrajiny a proruským povstalcom dodalo ďalšie vojenské vybavenie.

„Rusko sústreďuje svoje sily na hraniciach s Ukrajinou aj vo vnútri východnej Ukrajiny, neustále tam dodáva ťažkú výzbroj, tanky, delostrelectvo, muníciu, systémy protivzdušnej obrany a poskytuje výcvik,“ povedal vtedy novinárom.

Na východe Ukrajiny neustále dochádza k porušovaniu prímeria uzavretého vo februári v Minsku. Boje sa v poslednej dobe zintenzívnili, o čom informovala aj Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, ktorá situáciu monitoruje. Najhoršia situácie je v okolí mesta Doneck, Luhansk a Mariupoľ pri Azovskom mori.

Moskva naďalej popiera obvinenia Západu a ukrajinského vedenia, že jej vojaci pôsobia na východe Ukrajiny a že tamojších povstalcov vojensky podporuje. EÚ aj USA už zaviedli voči Rusku diplomatické aj ekonomické sankcie za jeho aktivity v Donbase.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jens Stoltenberg
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy