NATO nevyšle pozemné sily do boja proti Islamskému štátu

Vojaci
Foto: SITA/AP

ZÜRICH 7. decembra (WebNoviny.sk) – Severoatlantická aliancia vylúčila vyslanie pozemných síl do boja proti militantom Islamského štátu (IS) v Sýrii, povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v rozhovore pre švajčiarske noviny Tages-Anzeiger, pričom zdôraznil potrebu podporiť v tomto konflikte miestne sily.

„Nie je to na programe koalície a spojencov NATO,“ citovala agentúra DPA jeho odpoveď na otázku, či NATO doplní letecké útoky západnej aliancie v Sýrii vyslaním pozemných síl. „Spojené štáty majú obmedzený počet osobitných síl. V popredí je však posilnenie miestnych síl. Nie je to ľahké, ale je to jediná možnosť,“ dodal.

Stoltenberg zdôraznil, že v sýrskom konflikte nejde o vojnu medzi Západom a islamským svetom, ale o vojnu „s extrémizmom a terorizmom“. „Moslimovia sú v tejto vojne v čelnej línii. Väčšina obetí sú moslimovia a väčšina z tých, ktorí bojujú proti IS, sú moslimovia. Nemôžeme tento zápas viesť za nich,“ povedal.

Stoltenberg upozornil, že NATO môže pomôcť Turecku zlepšiť protivzdušnú obranu po tom, ako Turecko minulý mesiac zostrelilo ruské vojenské lietadlo. Informoval, že NATO schváli balík opatrení pre Turecko do Vianoc. „Teraz je dôležité znížiť napätie a vytvoriť mechanizmy, aby sa zabránilo podobným incidentom v budúcnosti. Vidíme významné posilňovanie ruskej vojenskej prítomnosti od ďalekého severu až po Stredomorie. Aj tam sa musíme vyhnúť podobným incidentom ako v Turecku,“ pokračoval.

Generálny tajomník NATO v rozhovore vyzval Rusko, aby „hralo konštruktívnejšiu úlohu v boji proti IS. Doteraz Rusko útočilo na iné skupiny a sústreďovalo sa na podporu Asadovho režimu“.

Americký prezident Barack Obama minulý týždeň povedal, že jeho rozhodnutie vyslať viac príslušníkov špeciálnych síl USA do boja proti IS v Iraku neznamená, že USA smerujú k ďalšej invázii, akou bola tá z roku 2003. Obama povedal, že jeho stratégia v boji proti spomenutej militantnej skupine v Iraku a Sýrii nezahŕňa nasadenie bojových pozemných síl. Pentagon však oznámil, že do tohto regiónu vyšle novú jednotku vojakov pre špeciálne operácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaJens Stoltenberg
Firmy a inštitúcie Islamský štátNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy