NATO obíde Pakistan, vybavenie stiahne cez strednú Áziu

NATO
centrála NATO v Bruseli Foto: SITA/AP

ASTANA 5. júna (WEBNOVINY) – Severoatlantická aliancia podpísala dohody s Kazachstanom, Uzbekistanom a Kirgizskom, na základe ktorých bude môcť využívať ich územia na evakuovanie vozidiel a vojenského vybavenia z Afganistanu.

Dohoda umožní obísť Pakistan, ktorý blokuje NATO trasy cez svoje teritórium pre nesúhlas s náletmi bezpilotných lietadiel. Aliancia začne sťahovať svoje jednotky a vybavenie z Afganistanu neskôr počas roka. Podpísanie dohôd so stredoázijskými krajinami oznámil v pondelok generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Pakistan blokuje cesty, chce ospravedlnenie

Pakistan
Foto: SITA/AP

Operácie NATO pod vedením USA v Afganistane sa skončia do konca roka 2014. Krajinu bude musieť opustiť s vojakmi aj vojenské vybavenie, ktoré zahŕňa desaťtisíce vozidiel a zbraní. Najlacnejšou a najľahšou možnosťou pre ich odvoz by boli cesty vedúce cez Pakistan, ten ich však aliancii pred šiestimi mesiacmi zablokoval.

Islamabad južné zásobovacie trasy uzavrel v reakcii na americké nálety proti militantom, pri ktorých omylom zahynulo 24 pakistanských vojakov.

Američania následne s Pakistanom viedli rokovania s cieľom dosiahnuť ich opätovné otvorenie, tie však nepriniesli žiadne výsledky. NATO preto muselo zvoliť severnú alternatívu cez stredoázijské krajiny, Kaukaz a Rusko.

Novým vojenským partnerom NATO je Nový Zéland

Novozélandský premiér John Key a generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Anders Fogh Rasmussen v pondelok v Bruseli podpísali dohodu o partnerstve.

Podľa dohody môže ostrovný štát napriek svojej odľahlosti s 28-členným blokom spolupracovať v oblastiach, ako sú boj proti terorizmu, vojenský výcvik a spravodajstvo.

Ako povedal Key, formálne partnerstvo buduje na vzťahu siahajúcom do roku 2003, keď Nový Zéland prvýkrát vyslal svojich vojakov do Afganistanu. V krajine naďalej pôsobí okolo 145 príslušníkov novozélandskej armády, ktorých odsun je naplánovaný na budúci rok.

Nový Zéland posilňuje aj svoje vojenské vzťahy so Spojenými štátmi a momentálne sa tiež uchádza o kreslo nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN na obdobie 2015-2016.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anders Fogh Rasmussen
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy