NATO otvorilo v Estónsku centrum pre sily rýchlej reakcie

NATO v Holandsku a Česku odskúšalo sily rýchleho nasadenia
Na cvičeniach sa v Holandsku zúčastnilo spoločne 900 nemeckých a 200 holandských vojakov, v Česku to bolo 150 českých vojakov. Foto: SITA/AP

BRUSEL 16. júna (WEBNOVINY) – Nové veliteľské stanovište Severoatlantickej aliancie otvorili v pondelok v Tallinne, hlavnom meste Estónska. Ide o súčasť posilňovania síl rýchlej reakcie v rámci plánu, ktorý bol prijatý na vlaňajšom summite NATO vo Walese.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

„Otvorenie činnosti centra NATO v Tallinne znamená realizáciu jedného z rozhodnutí prijatých na summite vo Walese, ktoré naznačuje, že spojenci vnímajú vážne problémy kolektívnej bezpečnosti,“ uviedol v tejto súvislosti estónsky minister obrany Sven Mikser, citovaný tlačovou agentúrou Unian.

Za situácie keď Rusko aj naďalej destabilizuje situáciu v oblasti medzinárodnej bezpečnosti a konflikt na východe Ukrajiny vyvoláva veľké znepokojenie, je podľa Miksera dobré, že sa NATO prispôsobilo novej situácii v oblasti bezpečnosti a posilňuje svoju prítomnosť v tomto regióne.

Hlavnou úlohou pracovníkov centra aliancie v Talline bude vyškoliť a podporovať sily rýchleho nasadenia NATO a ich činnosť na území Estónska.

Počas zasadnutia ministrov obrany členských krajín NATO vo februári v Bruseli aliancia rozhodla o vytvorení šiestich nových riadiacich centier vo východnej Európe. Nové veliteľské centrá by okrem Estónska postupne mali vzniknúť aj v Bulharsku, Litve, Lotyšsku, Poľsku a Rumunsku.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy