NATO pripúšťa smrť detí pri nálete v Afganistane

Afganistan
Afganské dievčatko z utečeneckého tábora v afganskom Kábule, 12. február 2012. Foto: Ilustračné foto SITA/AP

KÁBUL 13. februára (WEBNOVINY) – Severoatlantická aliancia v pondelok pripustila, že pri jej minulotýždňovom leteckom útoku na severovýchode Afganistanu zahynulo aj niekoľko detí. Afganský prezident Hámid Karzaj povedal, že pri nálete 8. februára v provincii Kápísá prišlo o život osem detí. Karzaj útok odsúdil a nariadil jeho vyšetrenie.

Hovorca Medzinárodných síl pre podporu bezpečnosti (ISAF) v Afganistane Carsten Jacobson v pondelok uviedol, že vojaci aliancie prenasledovali skupinu ozbrojených mužov, ktorí vykazovali „nezvyčajné správanie“. Na zásahu sa podľa neho „podieľalo aj lietadlo“. „Po útoku sme zistili, že došlo aj k ďalším obetiam, ktorými boli mladí Afganci rôzneho veku,“ vyhlásil Jacobson, nevedel však „s istotou povedať, či je NATO za ich smrť priamo zodpovedná“.

Podľa predstaviteľov provincie Kápísá bezpečnostnú operáciu uskutočnili francúzski vojaci, ktorí v oblasti operujú. Jednotky vykonali raziu v dvoch podozrivých domoch, kde zhabali zbrane. Následný nálet zasiahol skupinu detí, ktoré si robili pri dedine oheň. O život údajne prišlo osem detí vo veku šesť až 14 rokov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hámid Karzaj
Firmy a inštitúcie ISAF Medzinárodné bezpečnostné a pomocné sily