NATO rozšíri svoje rady, pozvánku dostala Čierna Hora

NATO rozšíri svoje rady, pozvánku dostala Čierna Hora
Foto: SITA/AP

Brusel 2. decembra (WebNoviny.sk) – Čierna Hora dostala dnes oficiálne pozvánku stať sa 29. členom Severoatlantickej aliancie. Dohodli sa na tom ministri zahraničných vecí členských krajín NATO na rokovaní v Bruseli. „Blahoželáme Čiernej Hore… Toto je začiatok veľmi krásnej aliancie,“ uviedol generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorého citovala agentúra Reuters.

Šéf čiernohorskej diplomacie Igor Lukšič označil pozvánku Čiernej Hory do Severoatlantickej aliancie za „úžasnú správu“ pre celý západný Balkán. „Toto je naozaj veľký deň pre moju krajinu, verím, že zaslúžený,“ citovala Lukšiča agentúra DPA. „Pozvanie Čiernej Hory je úžasnou správou aj pre západný Balkán, pre posilnenie jeho bezpečnosti a stability,“ doplnil minister.

Sľúbil, že Čierna Hora bude vytrvalo pokračovať v zavádzaní reforiem, napríklad pokiaľ ide o boj proti korupcii či zlepšenie obranného sektoru. „Sme si plne vedomí toho, že táto pozvánka nie je zavŕšením procesu, ale jeho začiatkom… Sme odhodlaní neustále sa zlepšovať a neúnavne pracovať. Nie preto, aby sme potešili ostatných, ale aby sme zmenili našu spoločnosť k lepšiemu,“ dodal Lukšič. Nasledovať budú prístupové rokovania a ratifikácia v parlamentoch členských krajín NATO.

Rusko je však už menej nadšené a oznámilo, ukončí spoločné projekty s Čiernou Horou – vrátane vojensko-technických -, ak táto balkánska krajina vstúpi do Severoatlantickej aliancie. Pre agentúru RIA Novosti to dnes uviedol Viktor Ozerov, predseda výboru ruskej Rady federácie pre obranu a bezpečnosť. „Čierna hora sa počnúc dneškom stáva pre Rusko krajinou, ktorá je potenciálnym účastníkom bezpečnostnej hrozby pre našu krajinu,“ povedal Ozerov, šéf výboru Rady federácie, ktorá je hornou komorou ruského parlamentu.

Rusko však už dávnejšie varovalo, že prijatie Čiernej Hory do aliancie bude škodlivé pre európsku bezpečnosť a zvýši napätie vo vzťahoch medzi Moskvou a NATO, poznamenala agentúra DPA.

Podľa slovenského ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka je pozvanie Čiernej Hory na vstup do Severoatlantickej alianciezáväzkom aj uznaním. „Slovensko túto pozvánku víta. Je to logický krok, keďže Čierna Hora vykonala potrebné reformy, zaujala jasné postoje v kľúčových otázkach a dokázala, že do tohto spojeneckého zoskupenia patrí. Zároveň je to aj signál pre ostatné krajiny regiónu, že politika otvorených dverí NATO je naďalej v platnosti a je to povzbudenie aj pre ďalších adeptov na členstvo,“ konštatoval.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jens Stoltenberg
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy