NATO stojí za Tureckom, zostrelenie stíhačky je neprijateľné

Nato

ANKARA 26. júna (WEBNOVINY) – Rada Severoatlantickej aliancie sa v utorok zišla na mimoriadnom zasadaní na žiadosť Turecka, ktorého stíhačku v sobotu zostrelili sýrske vzdušné sily.

Členské krajiny Severoatlantickej aliancie v utorok odsúdili Sýriu za zostrelenie tureckej vojenskej stíhačky, ktoré označili za neprijateľné. Damask zároveň vyzvali, aby prijal opatrenia na zabránenie podobnému incidentu v budúcnosti.

Spojenci NATO ostro odsúdili tento neprijateľný čin,“ vyhlásil generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen po stretnutí vyslancov 28 členských krajín aliancie.

Rusko odkázalo, že to nie je provokácia

Turecko stihacka syria
Foto: SITA/AP

Rusko odkázalo medzinárodnému spoločenstvu, že zostrelenie tureckej stíhačky Sýriou nemá vnímať ako provokáciu a varovalo ho, aby tento incident nezneužilo na prijatie prísnejších opatrení voči Damasku.

Ruské ministerstvo zahraničia vo vyhlásení v utorok zdôraznilo, že akákoľvek eskalácia napätia by bola “extrémne nebezpečná” a ohrozila by mierový plán, ktorý vypracoval zvláštny vyslanec OSN Kofi Annan.

Je dôležité, nevnímať to, čo sa stalo, ako provokáciu alebo premyslený čin,” píše sa vo vyhlásení ministerstva. Turecká a sýrska strana by podľa Moskvy mali rokovať a objasniť okolnosti incidentu.

Stretnutie iniciovalo Turecko na základe Článku 4 Zmluvy o NATO, podľa ktorého môže členský štát v prípade ohrozenia zvolať zasadnutie aliancie. Rasmussen zdôraznil, že na stretnutí sa nehovorilo o Článku 5, ktorý stanovuje, že útok proti jednému z členov NATO je považovaný za útok proti celej aliancii.

NATO v duchu solidarity stojí za Tureckom

V duchu solidarity stojíme za Tureckom,“ povedal. Dodal, že aliancia bude situáciu v Sýrii pozorne sledovať.

Sýria v sobotu potvrdila, že zostrelila tureckú stíhačku typu F-4, ktorá údajne vletela do sýrskeho vzdušného priestoru. Ako dôvod uviedla „jasné narušenie suverenity“.

Turecko označilo zostrelenie stroja nevybaveného zbraňami a navyše bez predchádzajúceho varovania za „nepriateľský krok najvyššej úrovne“ a uviedlo, že sa voči nemu bude v rámci medzinárodného práva brániť. Zároveň pohrozilo zastavením energetických dodávok.

Turecko v pondelok oznámilo, že sýrske sily strieľali na ďalšie turecké lietadlo. Stalo sa tak počas toho, ako stroj hľadal stíhačku zostrelenú Sýriou minulý týždeň.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anders Fogh RasmussenKofi Annan
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvySeveroatlantická aliancia