NATO začalo svoje najväčšie cvičenie v Poľsku

Na Ukrajine začali veľké manévre, zapojilo sa mnoho krajín
Foto: SITA/AP

Varšava 6. júna (WebNoviny.sk) – Severoatlantická aliancia začala svoje najväčšie cvičenie v Poľsku v období, keď sa stredoeurópske a východoeurópske národy usilujú o získanie bezpečnostných záruk v obavách z ruskej priebojnosti a činov. Na cvičení Anakonda 2016, ktoré sa začalo vo Varšave, sa zúčastní asi 31.000 vojakov z Poľska, USA, 17 členských krajín NATO a z piatich partnerských krajín aliancie, informovala tlačová agentúra AP.

Do manévrov sa zapojí 3000 rôznych dopravných prostriedkov, okrem iného 105 lietadiel a 12 námorných lodí a ponoriek. Koná sa iba niekoľko týždňov pred summitom NATO vo Varšave, ktorý by mal rozhodnúť o rozmiestnení významného počtu vojakov NATO a ich výzbroje v Poľsku a troch pobaltských republikách.

Tieto krajiny sa osobitne obávajú ozbrojeného konfliktu na Ukrajine, kde Moskva podporuje separatistov, uviedla AP. Cvičenie Anakonda 2016 potrvá do 16. júna a otestuje spoluprácu spojeneckých velení a vojakov v reakcii na vojenské, chemické a počítačové hrozby.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy