NATO zlepšuje vzťahy s Ukrajinou, Brusel zase stopla peniaze

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kyjev si pripomenula zjednotenie národa protestom
Do ulíc Kyjeva vyšli tisíce priaznivcov ukrajinskej političky Julie Tymošenkovej, aby demonštrovali svoj odpor voči vláde Viktora Janukoviča. Kyjev, 22. január 2011. Foto: SITA/AP

KYJEV 23. februára (WEBNOVINY) – Severoatlantická aliancia (NATO) plánuje zlepšiť spoluprácu s Ukrajinou. Cieľom tohto vývoja by malo byť vyrovnanie sa so vzájomnými problémami.

V rozhovore pre ukrajinský týždenník Profil to povedal generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen, pričom v stredu o tom informovala ruská spravodajská agentúra RIA Novosti.

Rasmussen zdôraznil, že Ukrajina sa zúčastňovala na viacerých vojenských cvičeniach NATO. Kyjev podľa neho taktiež zdokonaľuje svoju schopnosť spolupráce s alianciou. Generálny tajomník je preto presvedčený, že NATO a Ukrajina budú aj naďalej spoločne bojovať proti pirátom, šíreniu zbraní hromadného ničenia a internetovým hackerom. Ukrajina sa usilovala o členstvo v aliancii najmä za čias prezidenta Viktora Juščenka. Jeho nástupca Viktor Janukovyč krátko po svojom nástupe vo februári 2010 vyhlásil, že krajina sa nesnaží o zoskupenie sa v žiadnom vojenskom bloku. Chce však udržiavať dobré vzťahy ako so Severoatlantickou alianciou, tak aj s Ruskom.

Brusel úmyselne blokuje peniaze

Európska únia blokuje finančnú pomoc určenú pre Ukrajinu, ktorá zápasí s dopadmi svetovej ekonomickej krízy. Pod podmienkou anonymity to pre agentúru AFP potvrdil zdroj z vnútra Európskej únie. Dôvodom tohto kroku Bruselu je podľa jeho slov nesúhlas EÚ s januárovou novelou ukrajinského zákona o verejnom obstarávaní z dielne vlády prezidenta Viktora Janukovyča. Kyjev tak stále nedostal do Bruselu 31 miliónov eur, ktoré sú súčasťou sľúbenej 100-miliónovej pomoci pre ukrajinský energetický sektor.

Ako povedal nemenovaný zdroj, EÚ hovorí o „technickom“ probléme, no ide „veľmi politické rozhodnutie„, ktoré podľa jeho slov „pokazí atmosféru“ rokovaní medzi lídrami Ukrajiny a únie o Stabilizačnej a asociačnej dohode (SAA). Jej schválenie je formálnym prvým krokom k potenciálnemu členstvu krajiny v súčasnom 27-člennom bloku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anders Fogh RasmussenViktor Janukovyč
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy