NATO znepokojuje výpadok mobilného signálu, spôsobeného ruskou armádou

NATO, Jens Stoltenberg
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Foto: SITA/AP

BRUSEL 26. októbra (WebNoviny.sk) – Severoatlantická aliancia (NATO) je vážne znepokojená novými typmi opatrení zo strany ruskej armády.

Tie boli využité pri septembrovom rusko-bieloruskom vojenskom cvičení Zapad a ktoré okrem iného na niekoľko hodín vyradili z prevádzky mobilný signál vo viacerých členských krajinách NATO. Po konzultáciách medzi veľvyslancami členských krajín aliancie a Ruska to vo štvrtok vyhlásil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Aktivity môžu mať vážne následky

O niekoľkohodinových výpadkoch mobilného signálu, ktoré postihli okrem iného aj núdzové linky, podľa neho informovali najmenej dve členské krajiny NATO. Stoltenberg mal podľa všetkého na mysli Lotyšsko a Nórsko, hoci výpadok mobilnej siete hlásil aj švédsky ostrov Öland.

Stoltenberg vyzval Rusko, aby bolo v súvislosti so svojimi vojenskými cvičeniami transparentnejšie a aby zaistilo, že v budúcnosti nebude dochádzať „k chybným kalkuláciám a nedorozumeniam, pretože tento druh aktivít môže mať vážne následky“.

Postranné efekty ruského experimentu

Lotyšsko v septembri, počas konania rusko-bieloruského vojenského cvičenia, hlásilo úplný výpadok mobilného signálu na území celej krajiny, ktorý mal trvať niekoľko hodín. O podobných problémoch informovalo aj Nórsko.

Šéf nórskej tajnej služby Morten Haga Lunde navyše v stredu vyhlásil, že ruské experimenty s dosiaľ neznámym druhom elektronických systémov mali a mohli mať aj mnohé postranné efekty vrátane možného narušenia letovej kontroly.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jens Stoltenberg
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy