Navaľnému zrušili trest väzenia, vyviazol len s podmienkou

Alexej navalny
Opozičný líder Alexej Navaľný. Foto: SITA/AP

MOSKVA 16. októbra (WEBNOVINY) – Ruský opozičný líder Alexej Navaľný napokon neskončí vo väzení a vyviazne len s podmienečným trestom. V stredu o tom v rámci odvolacieho procesu rozhodol súd v meste Kirov. Obvinenie mu však podľa očakávania nezrušili.

Verdikt vyniesli nečakane už po niekoľkých hodinách, pričom sa očakávalo, že odvolací proces potrvá dlhšie. Navaľný sa však pre odsúdenie nebude môcť uchádzať o politické funkcie.

Agentúry zverejnili z pojednávania aj fotografiu, na ktorej sa Navaľný fotí mobilom s prilepenou nálepkou s podobizňou prezidenta Vladimira Putina s nápisom ZLODEJ.

Navaľného ešte v júli uznali vinným zo sprenevery, ktorej sa mal dopustiť v roku 2009, keď bol poradcom guvernéra Kirovskej oblasti v súvislosti s nepovoleným predajom dreva, čím údajne štátu spôsobil škodu vo výške 16 miliónov rubľov (388-tisíc eur). Dostal trest päť rokov vo väzení, následne ho však prepustili až do ukončenia odvolacieho procesu.

Navaľný už strávil dva 15-dňové tresty vo väzení za organizovanie protestov proti prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Na svojom blogu často zverejňuje podozrenia z korupčného správania najvyšších ruských predstaviteľov a je preto tŕňom v oku viacerých z nich. Nedávno kandidoval za primátora Moskvy, pričom skončil druhý hneď za Putinovým kandidátom Sergejom Sobjaninom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexej Navalný