Návrat Rahimova vyvolal v Riu pochybnosti, súperi mu neveria

Nijat Rahimov
Nový olympijský víťaz Nijat Rahimov sa iba vlani vrátil na pódiá po dvojročnom treste za užívanie zakázaných látok. Foto: SITA/AP

RIO DE JANEIRO 11. augusta (WebNoviny.sk) – Víťazstvo kazašského vzpierača Nijata Rahimova v stredajšej olympijskej súťaži mužov do 77 kg okamžite vyvolalo pochybnosti o dopingovom pozadí jeho výkonu aj so svetovým rekordom 214 v nadhode.

OH 2016

Nový olympijský víťaz sa iba vlani vrátil na pódiá po dvojročnom treste za užívanie zakázaných látok a Kazachstan môže hovoriť o veľkom šťastí, že jeho vzpieračov pustili do Ria de Janeiro. Opakované analýzy vzoriek z Pekingu 2008 a Londýna 2012 totiž ukázali, že päť zlatých medailistov z tejto krajiny pravdepodobne podvádzalo. Medzinárodná vzpieračská federácia sa nad Kazachstanom zľutovala iba z dôvodu nedoriešenia procedúry v dostatočnom časovom predstihu pred OH 2016.

V roku 2013, keď Rahimova pristihli prvý a zatiaľ jediný raz, ešte reprezentoval rodný Azerbajdžan. Nové športové občianstvo získal iba nedávno. Podozrenia o pôvode svojej formy odmieta. Tvrdí, že ide o výsledok sebaobetovania v príprave.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 – šiesty deň

„Keď bežní ľudia idú spať, my ešte trénujeme. V zime bolo vonku všade veľa snehu a my sme v ňom zaberali do jedenástej, dvanástej v noci,“ povedal Rahimov. Zlato získal len vďaka nižšej telesnej hmotnosti v porovnaní s Číňanom Liou Siao-ťün, ktorý v súčte dostal nad hlavu takisto 379 kg.

Tretí skončil Egypťan Mohamed Mahmoud a po súťaži si neodpustil poznámku: „Po istých antidopingových testoch sa možno niektoré veci zmenia.“ Nad Rahimovovým náhlym zlepšením len neveriacky krútil hlavou. Vraj nemôžu byť výsledkom tréningu a výživy: „Za taký krátky čas? Nemožné.“

Samsung_reklama

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom