Návrat USA k Parížskej klimatickej dohode je dobrou správou pre celý svet, myslí si Brocková

Climate change and American flag in two directions on road sign. Withdrawal of climatic agreement.
Návrat USA ku Parížskej klimatickej dohode prijali s radosťou viaceré štáty. Foto: ilustračné, gettyimages.com

Návrat Spojených štátov amerických k Parížskej klimatickej dohode je dobrou správou pre celý svet. Na virtuálnom rokovaní zástupcov rezortov diplomacií členských štátov Európskej únie (EÚ) s osobitným vyslancom prezidenta USA pre klímu Johnom Kerrym to uviedla štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková.

„Návrat USA k Parížskej klimatickej dohode je správou, ktorú s uspokojením privítala široká verejnosť a všetky environmentálne zodpovedné krajiny,“ priblížila Brocková.

Pozitívne vníma aj to, že klimatickú problematiku v novej administratíve USA zastrešuje ako osobitný vyslanec prezidenta John Kerry, ktorý sa v oblasti zodpovednej klimatickej politiky dlhodobo angažuje. Práve Kerry v roku 2015 v mene USA podpisoval Parížsku klimatickú dohodu.

Jadrová energia môže byť kľúčová

Slovenská republika podľa slov štátnej tajomníčky víta spoluprácu smerujúcu k ambicióznej klimatickej politike.

„Hlásime sa k záväzku klimatickej neutrality do roku 2050 tak na európskej, ako aj národnej úrovni a na decembrovej Európskej rade sme jednoznačne podporili nový redukčný cieľ EÚ pre rok 2030 vo výške najmenej 55 percent. Zdôrazňujeme tiež, že nástrojom zníženia emisií a dosiahnutia zelených cieľov môže byť popri obnoviteľných zdrojoch energie aj jadrová energia,“ ozrejmila Brocková.

Biden chce uhlíkovú neutralitu

Koordinácia úsilia v boji proti klimatickým zmenám medzi EÚ a USA môže mať podľa nej zásadný pozitívny dopad na globálne znižovanie emisií. Zdôraznila, že EÚ a USA môžu pomôcť menej rozvinutým krajinám, pre ktoré je zelená tranzícia finančne neúnosná, a zároveň vedia spoločne efektívnejšie diplomaticky pôsobiť na krajiny, ktoré napriek ekonomickej vyspelosti v plnení medzinárodným záväzkov zaostávajú.

Nový americký prezident Joe Biden oznámil návrat k Parížskej klimatickej dohode, z ktorej USA vystúpili v novembri 2020, a tiež plán na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ingrid BrockováJoe BidenJohn Kerry