Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: Shutterstock
10. februára 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(1)

Návrh KDH o ochrane manželstva už podporilo 40 poslancov

BRATISLAVA 10. februára (WEBNOVINY) – Viac ako 40 slovenských zákonodarcov sa zatiaľ pripojilo k návrhu, s ktorým 14. januára prišiel podpredseda NR SR Ján Figeľ vo veci ústavnej ochrany manželstva.

Ako povedal Figeľ v pondelok pre agentúru SITA, doplnenie dvoch viet do ústavy navrhne po 14. februári celá početná skupina poslancov, ktorá zareagovala pozitívne a aktívne na toto pozvanie. Po konzultáciách v priebehu jesene s parlamentnými politickými stranami na tému ochrany manželstva boli listami i osobne pozvaní pripojiť sa k návrhu všetci poslanci parlamentu.

“Manželstvo je tak základná a zásadná vec, že si zaslúži jasný postoj a osobnú zodpovednosť. Rozsah podpory je na tradičné parlamentné pomery výnimočný,” povedal Figeľ.

Škodlivá rodová ideológia

Navrhuje, aby do ústavy boli doplnené dve vety: “Manželstvo je jedinečný zväzok jedného muža a jednej ženy. Slovenská republika manželstvo všestranne chráni a napomáha jeho dobru.” Hlavným cieľom manželstva je založenie rodiny a výchova detí. “A tam, kde ide o deti, o ich najlepší záujem, tam má zodpovednosť aj spoločnosť a štát. Lebo deti sú budúcnosťou každej rodiny, národa a spoločnosti,” povedal

Časovanie iniciatívy podľa Figeľa nesúvisí s prezidentskými voľbami, ale s udalosťami u nás a vo svete v priebehu minulého roku. “Rodová ideológia sa pretláča v rôznych oblastiach a spochybňuje nielen manželstvo, ale aj prirodzenú identitu ľudskej osoby ako muža a ženy. Zasahuje všetky oblasti práva a výchovy detí. Rovnosť sa mieša s rovnakosťou. A právo na manželstvo sa oddeľuje od práva na rodinu,” zdôraznil.

Smer podpisy nedal

Na druhej strane, pre občanov a voličov je podľa Figeľa dobré a potrebné poznať názory volených kandidátov, lebo im zverujú svoje záujmy, práva a štátnu moc. “Platí to nielen o prezidentských, ale aj o európskych a o každých voľbách. Demokracia je inštitucionalizovaná nestabilita, lebo stále sa niečo a niekto volí. Voliť informovane a zrelo znamená voliť lepšie, znamená upevňovať slobodu a demokraciu,” vyhlásil Figeľ.

Medzi podpísanými poslancami sú zastúpené všetky kluby okrem vládneho Smeru-SD. Prijatie doplnenia Ústavy SR predpokladá najmenej 90 hlasov. “Najdôležitejšie sú vždy hlasovania, viac ako diskusia samotná,” povedal Figeľ.

Rokovanie a prvé hlasovanie sa predpokladá na schôdzi NR SR, ktorá sa začne 18. marca. Svoju podporu návrhu vyjadrujú osobnosti spoločenského života, mimovládne organizácie, viacerí biskupi. Na Slovensku prebieha v tomto čase Národný týždeň manželstva. “Aj preto je legislatívna iniciatíva vhodným vyvrcholením spoločenských aktivít smerujúcich k posilneniu tejto dôležitej a najstaršej spoločenskej ustanovizne,” konštatoval podpredseda parlamentu.

Odporúčané články

Väčšina klubu OĽaNO podporí definíciu manželstva v ústave KDH chce v ústave zakotviť manželstvo ako zväzok muža a ženy

Témy

Diskusia

00g Spolitizovanie témy možno riešenie.znemožní. Mimochodom dnes toľko párov žije mimo oficiálny zväzok a vrátili by sme sa dozadu k malomeštiackej morálke kde deti narodené mimo podla zákona uzatvoreného manželstva boli spoločensky druhoradé až treťoradé.Deti pritom v žiadnom prípade za činy...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Mňamky-recepty

DRAN.sk

Dámskajazda

NAJKY.sk

Podnikam.sk

Autolike.sk

najAPPKY.sk

Byvanie je hra

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...