Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stodolovský
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zľava: Podpredsedníčka Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Iveta Majerová, predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek a vedúci úradu Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Juraj Stodolovský. Foto: SITA/Marko Erd
31. 10. 2017 17:18 Ekonomika od Webnoviny.skSITA Diskusia

Návrh kolektívnej zmluvy pre verejnú správu nezahŕňa pedagógov, tvrdia školskí odborári

BRATISLAVA 31. októbra (WebNoviny.sk) – Odborové združenie pracovníkov školstva a vedy na Slovensku vyjadruje zásadný nesúhlas s aktuálnym návrhom Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa pre zamestnancov verejnej správy (KZVS) na rok 2018.

Ako agentúru SITA informoval vedúci úradu OZ PŠaV na Slovensku Juraj Stodolovský, dôvodom je, že návrh neobsahuje akúkoľvek požiadavku na valorizáciu tarifných platov pedagogických a odborných zamestnancov regionálneho školstva a učiteľov vysokých škôl v budúcom roku.

„Žiadame, aby bola do procesu kolektívneho vyjednávania zaradená aj požiadavka na valorizáciu tarifných platov pedagogických a odborných zamestnancov regionálneho školstva a učiteľov vysokých škôl v roku 2018 minimálne vo výške, ktorú garantuje Programové vyhlásenie vlády SR,“ uvádza sa vo vyhlásení OZ PŠaV.

Valorizácia tarifných platov o 6 %

Zároveň odborári pripomínajú, že valorizácia platov týchto skupín zamestnancov od 1. septembra 2017 bola výsledkom rokovaní medzi zástupcami OZ PŠaV na Slovensku, ministrom školstva, vedy, výskumu a športu SR a predstaviteľmi ZMOS, ktoré sa začali ešte koncom roka 2016.

„Vláda SR garantuje vo svojom programovom vyhlásení valorizáciu tarifných platov uvedených skupín zamestnancov školstva o 6 % v rokoch 2016 a 2018-2020. Sú zavádzajúce vyjadrenia niektorých predstaviteľov o tom, že valorizácia od 1. septembra 2017 znamenala predčasné splnenie tohto záväzku na rok 2018. Valorizácia platov od 1. septembra 2017 bola predstaviteľmi odborov vnímaná ako snaha vládnej koalície výraznejšie zlepšiť pretrvávajúce nedostatočné mzdové ohodnotenie zamestnancov školstva nad rámec programového vyhlásenia vlády SR, aj v súvislosti s opakovanými odporúčaniami OECD a Európskej komisie. Následná požiadavka na podpis Memoranda, na základe ktorého sa zástupcovia zamestnancov mali vopred vzdať svojho ústavného práva na kolektívne vyjednávanie do roku 2020 nebola odôvodnená a v systéme právneho štátu ani prijateľná,“ zdôrazňujú odborári.

Hrubé porušenie princípu solidarity

Taktiež pripomínajú, že vynechanie pedagogických a odborných zamestnancov regionálneho školstva a učiteľov vysokých škôl z ustanovení KZVS na rok 2018 týkajúcich sa valorizácie platov vnímajú ako hrubé porušenie princípu solidarity v rámci Konfederácie odborových zväzov SR ako aj jej stanov, ktoré ukladajú jej predstaviteľom presadzovať záujmy všetkých jej členov.

Návrh Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa pre zamestnancov verejnej správy predložila KOZ SR koncom októbra Úradu vlády SR. Zmluva každoročne upravuje podmienky výkonu práce napríklad policajtov, hasičov alebo úradníkov verejnej správy.

Odporúčané články

Slovenská technická univerzita udelila vyznamenanie prezidentovi Kiskovi Duálne vzdelávanie neoslovilo žiakov ani v treťom roku, tvrdí Gröhling za SaS

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X