Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sudca sudy kladivko
Foto: ilustračné, Shutterstock
19. novembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Návrh o zmrazení platov sudcov je neústavný, tvrdí Bajánková

BRATISLAVA 19. novembra (WEBNOVINY) – Návrh na zmrazenie platu sudcov je v rozpore s ústavou ako aj v rozpore s doterajšou rozhodovacou činnosťou Ústavného súdu SR. Zdôraznila to pre agentúru SITA predsedníčka Súdnej rady SR Jana Bajánková.

Reagovala tak na schválenie návrhu na zmrazenie platov politikov, verejných funkcionárov a sudcov ústavnoprávnym výborom. “Uvidíme, akú skúsenosť budeme mať s ústavným súdom pokiaľ ide o zmrazenie platov sudcov,” povedal predseda ústavnoprávneho výboru Róbert Madej (Smer-SD).

Návrh zákona nebol zatiaľ definitívne schválený, takže ešte stále je šanca, aby ho zákonodarca prehodnotil, prípadne aby prezident Slovenskej republiky takýto návrh zákona v prípade jeho schválenia Národnou radou SR nepodpísal, uvádza sa ďalej v stanovisku. Keďže zákon nebol schválený, je predčasné hovoriť o podaní návrhu na ústavný súd, píše sa v stanovisku.

V každom prípade platí, že ak bude schválený akýkoľvek zákon týkajúci sa výkonu súdnictva, ktorý by bol v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky, predsedníčka Súdnej rady SR bude konať presne tak, ako konala aj v prípade tzv. plošných previerok sudov. V tomto prípade napadla ustanovenia zákona o sudcoch a prísediacich pre retroaktivitu previerok, ktorým sa majú podrobiť aj už vymenovaní sudcovia. Ústavný súd v septembri pozastavil previerky sudcov, kým o podaní nerozhodne definitívne.

Bývalý predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin podal 14. novembra podnet na generálnu prokuratúru, ktorá má prešetriť zákonnosť konania skupiny poslancov NR SR za stranu Smer-SD pri navrhovaní zmrazenia platov sudcov.

Odporúčané články

Platy ústavných činiteľov sa opäť zmrazia, rozhodol výbor Harabin nechce zmrazenie platov sudcov, oslovil prokuratúru

Témy

Diskusia

Buboo Je všeobecne známy precedens, že ústavný súd zamietol svojho času zmrazenie platov sudcov. To znamená, že Robertko je nepoučiteľný a nechce rešpektovať zákon. Výstižne to pred časom charakterizoval p. Marvan: "Keď ideš na rebríčku úspešnosti hore, správaj sa k svojmu... Sudcovia1 Tak isto dávam do pozornosti, že aj E X E K Ú T O R O V je potrebné správne U S M E R N I Ť ! ! ! Vďaka Smeru-Sociálnych výpalníkov, ktorí upravili zákony vo výrazný neprospech... zaujímavé ale schválený a podpísaný zákon o zvyšení platov zdravotných sestier bol protiústavný. Navrhujem zdravotným sestrám teraz aby každého súdcu ktorý sa im dostane do rúk vykastrovali, aby už viacej neplodil sebe podobných kreténov Sudcovia sú pliagou Slovenska! Treba zmraziť aj ich, nie len ich platy! Majú obrovský podiel na tom, v akom marazme sa Slovensko nachádza! Bez hanby nás cecajú tak, ako politickí výpalníci! Pri rekoštrukcii Slovenska sa nesmie zabudnúť ani na nich! ustavne su len mnohe pochybenia sudco za ktore pokutuje EU slovensko ,ustavne bude tu pokutu v statisickach euro zaplatit danovimi poplatnikmi
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...