Návrh zákona o voľbe sudcov z menovaných dôvodov opätovne nepredložím, hovorí Gál

Gábor Gál
Minister spravodlivosti Gábor Gál. Foto: archívne, SITA/Tomáš Somr

BRATISLAVA 1. novembra (WebNoviny.sk) – Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) opätovne nepredloží návrh ústavného zákona o voľbe sudcov Ústavného súdu SR.

Potvrdil to pre agentúru SITA, pričom ako hlavné dôvody uviedol politikárčenie opozičných poslancov či antikampaň voči jeho pôvodnému návrhu.

Gálov návrh zmien neodobrili

Poslanci Národnej rady SR v noci z 22. na 23. októbra neodobrili Gálov návrh zmien. V platnosti tak zostali staré pravidlá, podľa ktorých sa zrejme bude voliť na jar budúceho roka aj deväť sudcov Ústavného súdu SR. Národná rada SR zvoli deväť dvojíc, teda 18 kandidátov, z ktorých následne prezident Slovenskej republiky vymenuje polovicu.

„Smerodajné bolo pre mňa, aby som presadil zmenu spôsobu voľby teraz – pred uplynutím funkčného obdobia deviatich ústavných sudcov, čo sa, žiaľ, pre taktizovanie opozície nepodarilo. A musím povedať, že k tomu prispela aj kampaň proti vládnemu zákonu, či z kancelárie prezidenta, či od takzvaných odborníkov. Preto opätovne návrh tohto zákona z menovaných dôvodov nepredložím,“ uviedol Gál.

Stačí nadpolovičná väčšina

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) pred časom nevylúčil ani možnosť, že poslanci predĺžia súčasným sudcov výkon ich mandátu až do času, kým budú zvolení noví kandidáti.

Slovensko čaká začiatkom budúceho roka masívna výmena ústavných sudcov, pričom sa ich vymení deväť z celkového počtu 13, vrátane predsedu. V súčasnosti stačí na zvolenie kandidáta nadpolovičná väčšina prítomných poslancov, najmenej však 39. O zapracovaní zmien pri voľbe ústavných sudcov hovorí aj Programové vyhlásenie vlády SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gábor GálPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie Most-HídNR SR Národná rada Slovenskej republikySMER-SDÚstavný súd SR