Návrh zmien v Zákonníku práce od OĽaNO narazil na problémy, Ficova vláda s ním nesúhlasí

NR SR, parlament
Politici v slovenskom parlamente. Foto: ilustračné, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 10. januára (WebNoviny.sk) – Vláda vyjadrila nesúhlas s návrhom novely Zákonníka práce od poslancov NR SR za hnutie OĽaNO. Opoziční poslanci navrhujú rozšíriť dôvody predĺženia pracovného pomeru na dobu určitú o prípad vykonávania prác pri príprave a realizácii projektov a programov, ktoré sú aspoň sčasti financované z eurofondov.

Problematický návrh opozície

„Tým by sa pracovné miesta zamestnancov vykonávajúcich tieto práce stabilizovali a nedochádzalo by k ich častej fluktuácii,“ uviedli poslanci za hnutie OĽaNO. Parlament ich návrh v decembri minulého roka posunul do druhého čítania.

Opozičný návrh označilo ministerstvo práce a sociálnych vecí za problematický. Vyčíta mu to, že navrhovaná úprava sa vzťahuje na akýkoľvek zamestnávateľský subjekt a pre kvalifikovanú výnimku postačuje akákoľvek minimálna finančná účasť Európskej únie alebo bližšie neurčeného zdroja zo zahraničia.

Závažné dôsledky

Rezortu práce sa nepozdáva ani to, že môže ísť o akéhokoľvek zamestnanca, ktorý je nejakým spôsobom zapojený do prípravy a realizácie predmetných projektov alebo programov.

Tieto nedostatky môžu viesť podľa ministerstva práce k dvom závažným dôsledkom. „K strate bezprostrednej súvislosti s prioritným účelom navrhovanej úpravy, ktorým má byť podľa dôvodovej správy zrejme riadne, včasné a kvalitné čerpanie eurofondov a k popretiu ďalšieho základného účelu navrhovanej úpravy, ktorým má byť stabilizácia dotknutej skupiny zamestnancov,“ tvrdí ministerstvo.

Navrhovaná úprava sa totiž podľa rezortu práce môže dotknúť podstatne širšej skupiny zamestnancov než zamestnancov pracujúcich predovšetkým s eurofondmi alebo s inými druhmi zahraničnej finančnej pomoci.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti