Návštevníci Auparku si môžu prezrieť nadrozmernú prostatu

Prostata
Informačné podujatie na tému - Jedinečný pokrok v liečbe zväčšenej prostaty. Na snímke model prostaty v obchodnom centre. Foto: SITA/Michal Svítok

BRATISLAVA 19. januára (WEBNOVINY) – V bratislavskom Auparku je vystavená prostata v nadrozmernej veľkosti. Dnes do 20:00 a vo štvrtok od 10:00 do 20:00 si ju môžu návštevníci prezrieť a informovať sa o rôznych ochoreniach a liečbe tejto žľazy, ktorú majú len muži, zdravá má tvar a veľkosť vlašského orecha a nachádza sa tesne pod močovým mechúrom. Obklopuje vrchnú časť močovej rúry, ktorou sa moč a ejakulát dostávajú von z tela.

Najčastejším ochorením prostaty u mužov po päťdesiatke je benígna prostatická hyperplázia (BPH), teda nezhubné zväčšenie prostaty. Toto ochorenie nesúvisí s rakovinou a nie je životu nebezpečné, no môže významne ovplyvniť každodenné aktivity muža. Najčastejšie sa objavujú ťažkosti pri močení, ktoré býva prerušované, nepríjemné, objavuje sa časté a náhle nutkanie na močenie. Postupom času je tak časté, že komplikuje každý výlet či návštevu kultúrneho podujatia, muž i jeho partnerka navyše môžu trpieť poruchami spánku, ktoré sú spôsobené vstávaním na toaletu niekoľkokrát za noc. Toto ochorenie tiež môže časom spôsobiť aj poruchy erekcie. Tieto problémy považujú mnohí muži za nevyhnutnú súčasť starnutia a svoje príznaky ignorujú alebo sa ich snažia zmierniť sami pomocou rôznych voľnopredajných liekov. Kontrola prostaty u urológa je bezbolestná, jednoduchá a rýchla, a keď sa nezhubné zväčšenie prostaty potvrdí, odporučí rôzne druhy liečby, ktoré postup ochorenia zastavia a jeho príznaky tak úplne odstránia.

Prostata v nadrozmernej veľkosti:

Prostata v nadrozmernej veľkosti
Foto: SITA/Michal Svítok
Prostata v nadrozmernej veľkosti
Foto: SITA/Michal Svítok
Prostata v nadrozmernej veľkosti
Foto: SITA/Michal Svítok
Prostata v nadrozmernej veľkosti
Foto: SITA/Michal Svítok
Prostata v nadrozmernej veľkosti
Foto: SITA/Michal Svítok

Od januára existuje pre slovenských pacientov nová možnosť liečby – prvá fixná kombinácia dvoch účinných látok v jednej kapsule. Obsahuje dutasterid, ktorý pôsobí proti príčine zväčšenej prostaty a zároveň liečivo tamsulozín, ktoré potláča príznaky choroby. Vďaka tejto kombinácii liek prináša rýchle a zároveň trvalé zmiernenie prejavov a redukciu komplikácií. U pacientov s BPH znižuje kombinovaný liek takmer o 70 percent riziko akútneho zadržiavania moču a chirurgického zákroku oproti symptomatickej liečbe tamsulozínom. Účinkuje na primárnu príčinu BPH, čím zmenšuje objem prostaty a zároveň uvoľňuje hladké svalstvo a uľahčuje močenie. V porovnaní s oboma jednotlivými spôsobmi liečby prináša významnejšie zlepšenie príznakov a kvality života. Nový kombinovaný liek môže odborný lekár predpisovať pacientom so stredne ťažkými až ťažkými príznakmi a zároveň známkami progresie BPH. Užíva sa vo forme kapsúl raz denne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom