Návštevu čínskeho prezidenta v Česku sprevádzajú protesty

Miloš Zeman, Si Ťin pching
Čínsky prezident Si Ťin-pching a prezident Českej republiky Miloš Zeman. Praha, 28. marec 2016. Foto: Michal Krumphanzl/Pool Photo via AP

PRAHA 28. marca (WebNoviny.sk) – Čínsky prezident Si Ťin-pching pricestoval v pondelok na trojdňovú štátnu návštevu Česka. Čínskeho prezidenta privítal na Letisku Václava Havla v Prahe český minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek.

So Si Ťin-pchingom pricestovala do ČR početná delegácia popredných čínskych podnikateľov. Čaká sa na podpísanie množstva dohôd vrátane nadviazania strategickej spolupráce medzi Prahou a Pekingom, dodáva spravodajský server Novinky.cz. Ide o vôbec prvú návštevu prezidenta Číny v Českej republike.

Bilbord s dalajlámom a Václavom Havlom

Čínsky prezident sa po prílete presunul s kolónou vozidiel do hotela Hilton, kde bude počas svojho pobytu v ČR ubytovaný a v pondelok v poobedňajších hodinách ho čaká rokovanie s českým prezidentom Milošom Zemanom, ktoré sa uskutoční na zámku v Lánoch, informuje spravodajský server Novinky.cz.

Konvoj s čínskou delegáciou čakalo pred hotelom na blízkom moste približne 150 ľudí – prevažne Číňanov – vlajkami, bubnami a mávadlami. Polícia však musela na Európskej ulici zasahovať proti aktivistom, ktorým sa podarilo na stožiaroch verejného osvetlenia vymeniť dve čínske vlajky za tibetské. Polícia zadržala 12 osôb, niektorí sa pripútali k stĺpom.

K potýčkam medzi Číňanmi pripravenými privítať Si Ťin-pchinga a aktivistami, resp. okoloidúcimi došlo aj na niekoľkých ďalších lokalitách pozdĺž trasy prezidentskej kolóny.

Čínskeho prezidenta privítali v Prahe nielen české a čínske vlajky, ale aj bilbord s dalajlámom a Václavom Havlom. Očistené čínske vlajky sa na trasu medzi letiskom a Hradom vrátili po tom, ako ich v noci na sobotu niekto poškodil farbou, informuje server iDNES.cz.

Prísne bezpečnostné opatrenia

Historicky prvú návštevu čínskeho prezidenta v ČR sprevádzajú rozsiahle bezpečnostné opatrenia, ktoré ešte umocnili nedávne teroristické útoky v Bruseli. V uliciach Prahy preto hliadkujú stovky dodatočných policajtov aj príslušníkov armády.

Policajti so samopalmi stoja napríklad pred čínskou ambasádou, na Dejvickom námestí, pri zastávke metra Hradčanská alebo v okolí Pražského hradu. Zvýšený počet motorizovaných aj peších policajných hliadok je však zrejmý po celom centre hlavného mesta.

Vodiči musia počítať s krátkodobými obmedzeniami na území metropoly, ako aj na trase do Lán. Nad Pražským hradom, úradom vlády a zámkom v Lánoch polícia vyhlásila bezletové zóny. Tie sú povinní rešpektovať aj zástupcovia médií, pričom zákaz letu v týchto oblastiach platí aj pre drony a iné podobné zariadenia.

Čína mohla v Česku investovať desiatky miliárd korún

Si Ťin-pching, ktorého sprevádza početná delegácia čínskych podnikateľov, v utorok dopoludnia zavíta na Pražský hrad, neskôr sa stretne s českým premiérom Bohuslavom Sobotkom.

Očakáva sa podpis niekoľkých zmlúv vrátane nadviazania strategickej spolupráce medzi Prahou a Pekingom, dopĺňa server Českého rozhlasu (ČRo). „Budú rokovať o prehlbovaní česko-čínskej spolupráce a vzájomnom obchode. Diskutovať budú aj o rozvíjajúcej sa bilaterálnej spolupráci v rámci iniciatívy Hodvábnej cesty,“ píše sa na oficiálnej webovej stránke českej vlády.

Okrem toho má čínska hlava štátu na programe aj stretnutie s predsedom Senátu Milanom Štěchom, predsedom Poslaneckej snemovne Janom Hamáčkom i s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou. Si Ťin-pching zároveň podpíše niekoľko memoránd – okrem iného napríklad dohodu o spolupráci v jadrovej energetike.

Hovorca českého prezidenta Jiří Ovčáček pred návštevou vyhlásil, že by Čína mohla v Česku investovať desiatky miliárd korún. „Možno očakávať, že v druhej vlne dosiahne výška čínskych investícií až 45 miliárd korún,“ povedal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lubomír ZaorálekSi Ťin-pching