Navýšili trest za falšovanie zmeniek pre exsiskára Kosíka známeho z únosu Kováča mladšieho

Väzenie
Foto: ilustračné, Thinkstock.

BRATISLAVA 12. novembra (WebNoviny.sk) – Ľuboš Kosík, ktorý je právoplatne odsúdený v kauze falšovania zmeniek, by k pôvodnému trestu mal dostať ďalšie štyri roky. Špecializovaný trestný súd mu totiž nariadil výkon náhradného trestu odňatia slobody za nezaplatenie finančného trestu 100 000 eur.

„Súd odsúdeného zaraďuje do ústavu na výkon trestu s maximálnym stupňom stráženia. Uznesenie nie je právoplatné, obhajca podal proti nemu sťažnosť,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Tri sfalšované zmenky

Suma 100 000 eur bola súčasťou trestu, ktorý Kosíkovi uložil v roku 2015 Špecializovaný trestný súd. Za tri sfalšované zmenky v celkovej hodnote 2,4 milióna eur súd vymeral bývalému policajtovi a príslušníkovi SIS trest 14 rokov väzenia plus spomenutú čiastku.

Súd určil ako náhradný trest ďalšie štyri roky väzenia, ak ju odsúdený nezaplatí. Úhrnný trest za obzvlášť závažný zločin falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov v súbehu so zločinom marenia spravodlivosti a za prečin krivého obvinenia potvrdil v roku 2016 aj Najvyšší súd SR.

Bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Ľuboš Kosík, ktorý sa podľa vlastných slov podieľal na únose Michala Kováča ml., sa momentálne nachádza vo väznici v Mali. Či ho vydajú na Slovensko a kedy, to je na rozhodnutí tamojšieho ministra spravodlivosti.

Pre kauzu ušiel zo Slovenska

Kosík poslal denníku SME vyhlásenie o tom, že únos Michala Kováča mladšieho v roku 1995 osobne nariadil vtedajší šéf SIS Ivan Lexa. Ešte v decembri minulého roka Kosík pre denník potvrdil, že bol jedným z piatich členov komanda, ktoré v roku 1995 unieslo syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča.

Tvrdí tiež, že disponuje informáciami vo veci vraždy Róberta Remiáša a plánu zavraždiť svedka únosu Oskara Fegyveresa. Zo Slovenska Kosík ušiel preto, že ho uznali za vinného v kauze falšovania zmeniek. Kosíka zadržali v Mali v novembri 2016 na základe medzinárodného zatykača.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan LexaĽuboš Kosík