Video: Opozícia chcela odvolávať Danka, koaliční poslanci otvorenie schôdze neumožnili

mimoriadna schôdza, odvolávanie Danka
Tabuľa na schválenie programu odvolania predsedu parlamentu SR počas rokovania 36. schôdze NR SR na tému: Návrh skupiny poslancov NR SR na odvolanie Andreja Danka z funkcie predsedu Národnej rady SR. Bratislava, 6. november 2018. Foto: SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 6. novembra 14:04

BRATISLAVA 6. novembra (WebNoviny.sk) – Mimoriadna schôdza parlamentu, na ktorej chcela opozícia odvolávať Andreja Danka (SNS) z funkcie sa skončila už po pár minútach, pretože poslanci neschválili jej program. Z prítomných 139 zákonodarcov ich za hlasovalo 64, proti ich bolo 65 a desiati sa hlasovania zdržali.

Väčšina poslancov Mosta-Híd sa zdržala

Za program schôdze boli všetci prítomní poslanci zo strany Sloboda a Solidarita (SaS), hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) aj Kollárovho hnutia Sme Rodina.

Z nezaradených poslancov chceli Danka „riešiť“ napríklad Marek Maďarič, Miroslav Beblavý, Simona Petrík či Zsolt Simon.

Program schôdze nepodporili všetci prítomní poslanci Smeru-SD, SNS a z nezaradených aj Martina Šimkovičová, Rastislav Holúbek a Peter Marček. Z dvanástich prítomných poslancov z Mosta-Híd sa desiati zdržali a Tibor Bastrňák a Péter Vörös boli proti.

Kauza utajenia rigoróznej práce

Návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze podala opozícia v zastúpení politických strán a hnutí Sloboda a Solidarita (SaS), Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sme rodina – Boris Kollár a skupina nezaradených poslancov

Pod návrh sa podpísalo 39 zákonodarcov. Opozičné sily sú presvedčené, že Danko v súčasnosti nemá čo hľadať vo funkcii predsedu parlamentu.

Dôvodom je najmä kauza utajenia rigoróznej práce, na základe ktorej Danko nadobudol titul JUDr., ale tiež neakceptovateľné konanie predsedu NR SR, ktorým účelovo bráni prijatiu Bezpečnostnej stratégie SR a Obrannej a vojenskej stratégii SR v NR SR.

Poslanci sa pokúsili odvolať Danka už aj vlani na jar. Vtedy však neotvorili mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej chcela opozícia odvolávať predsedu NR SR Andreja Danka (SNS) za otváranie listových zásielok adresovaných poslancom. Schôdzu zvolal podpredseda NR SR Béla Bugár.

V pléne bolo prítomných 131 poslancov, no program schôdze nepodporila nadpolovičná väčšina prítomných zákonodarcov. Za program zahlasovalo iba 54 poslancov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoBéla BugárBoris KollárMarek MaďaričMartina ŠimkovičováMiroslav BeblavýPeter MarčekSimona PetríkTibor BastrnákZsolt Simon
Firmy a inštitúcie Most-HídNR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodina - Boris KollárSMER-SDSNS Slovenská národná strana