Aktualizované: Premiéra Pellegriniho v parlamente neodvolávali, v sále bolo opäť málo poslancov

NR SR: Rokovanie 48. schôdze, Peter Pellegrini
Premiér Peter Pellegrini počas rokovania mimoriadnej 48. schôdze Národnej rady SR, ktorej programom bolo prerokovanie návrhu skupiny poslancov na jeho odvolanie. Bratislava, 6. september 2019. Foto: SITA/Martin Medňanský.
  • aktualizované 9. septembra 14:13

Mimoriadnu schôdzu parlamentu s cieľom odvolať premiéra Petra Pellegriniho sa nepodarilo otvoriť ani v pondelok. O 13.00 sa v pléne prezentovalo 67 poslancov a o hodinu neskôr ich bolo o jedného viac, pričom na otvorenie schôdze je potrebných minimálne 76 prítomných. Tento bod programu bude prerokovaný na najbližšej riadnej parlamentnej schôdzi, ktorá sa začína v utorok o 13:00.

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) považuje konanie premiéra Pellegriniho a koaličných poslancov za zbabelé a za marenie kontrolnej činnosti parlamentu. To je podľa lídra hnutia Igora Matoviča v rozpore s demokratickými princípmi a s Ústavou Slovenskej republiky. Reagoval tak na to, že sa v pondelok opäť nepodarilo otvoriť mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej chce opozícia odvolať predsedu vlády.

„Peter Pellegrini v panickom strachu pred pravdou sa správa horšie ako Vladimír Mečiar. Po tom, čo sa dokázalo prepojenie vlády s mafiou, bráni parlamentu, aby ho mohol odvolávať. Znemožňuje tak prácu opozície, ktorej hlavnou úlohou je kontrola vládnej väčšiny,“ uviedol po prvom hlasovaní predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič. Agentúru SITA informoval hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

Video: Rokovanie parlamentu

Smer sa podľa Matoviča boji schôdze

V piatok sa tiež nepodarilo schôdzu na dvakrát otvoriť, keď sa prezentovalo menej než 70 poslancov. Predseda vlády i šéf parlamentu Andrej Danko v piatok vyzvali opozíciu, aby sa v pondelok zúčastnila na mimoriadnej schôdzi k odvolávaniu premiéra.

„Ctím si parlament. Odvolávanie predsedu vlády je právom opozície, ale patrí aj k najvýznamnejším počinom, ktoré môže opozícia voči premiérovi spraviť. Preto by som očakával, že tak budú k tomu aj pristupovať,“ povedal Pellegrini s tým, že on sa odvolávania nebojí.

Podľa lídra hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igora Matoviča je dôvodom mimoriadnej schôdze zbabelosť, akou sa premiér Pellegrini postavil k odvolaniu štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej.

Vo štvrtok 22. augusta jej policajti zadržali mobilný telefón v súvislosti s možnou komunikáciou s Marianom K. pomocou aplikácie Threema. „Smer sa bojí schôdze,“ povedal v piatok Matovič s tým, že pri hlasovaní „koalícia poskytla opozícii tri hlasy na otvorenie schôdze“.

Podľa Matoviča sa neprezentoval ani jeden poslanec za Smer-SD. Zo Slovenskej národnej strany sa prezentoval len Andrej Danko a z tretej koaličnej strany Most-Híd Andrej Hrnčiar a Béla Bugár. „Ani jeden poslanec za Smer-SD sa neprezentoval a nebol de facto v práci. Na prezenčnú listinu sa však zapísali, aby dostali plat,“ dodal Matovič.

Jankovská vo funkcii skončila

Štátna tajomníčka Monika Jankovská v utorok 3. septembra na tlačovej besede informovala, že odstupuje z funkcie. „Celý tento mediálno-politický cirkus sa dotýka mojej rodiny, mojich synov, mojej matky, ktorí nemajú nič spoločné s politikou,“ povedala.

Tvrdí však, že s Marianom K. nekomunikovala, ani ho nepozná a mobilný telefón jej nevzali, ale dobrovoľne ho vydala, tak, ako dobrovoľne vydala všetky kódy k svojmu mobilu, keďže nemá čo tajiť. Celú komunikáciu s Marianom K. označila za „údajnú“.

Pripomenula, že celá údajná komunikácia pochádza z telefónu, ktorý mal k dispozícii exsiskár Peter Tóth. „Kde je garancia, že s telefónom nebolo manipulované?“ pýtala sa Jankovská na tlačovej besede. Podľa nej ide v kauze o „lynč“ a „svinstvo“. Jankovskú v stredu 4. septembra vláda na jej žiadosť odvolala.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičMonika JankovskáPeter Pellegrini