Aktualizované: Opozícia chcela v parlamente odvolávať Danka, program schôdze neprešiel

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Andrej Danko, SNS
Predseda parlamentu a šéf Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko. Foto: archívne, SITA/Marek Mrviš.
  • aktualizované 4. mája o 10:56

BRATISLAVA 4. mája (WebNoviny.sk) – Mimoriadne zvolaná 16. schôdza Národnej rady Slovenskej republiky, na ktorej sa opozícia chcela pokúsiť o odvolávanie predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) za otváranie listových zásielok adresovaných poslancom NR SR, skončila skôr ako začala.

Schôdzu zvolal podpredseda parlamentu Béla Bugár. Aby mohla byť otvorená, v pléne musela byť prítomná nadpolovičná väčšina všetkých poslancov a z nich by muselo otvorenie rokovania podporiť nadpolovičná väčšina.

V parlamente síce bol dostatok zákonodardcov, prezentovalo sa ich 131, ale z nich iba 54 program schôdze podporilo.

Za program hlasovali poslanci za klub OĽaNO-NOVA, SaS, ĽSNS, Sme rodina a väčšina nezaradených poslancov. Proti programu boli poslanci vládnej koalície za Smer-SD, SNS a Most-Híd. Nezaradená poslankyňa Martina Šimkovičová sa hlasovania zdržala.

NR SR: Rokovanie 16. schôdze
Hlasovacia tabuľa počas schvaľovania programu rokovania 16. schôdze Národnej rady SR k návrhu skupiny poslancov NR SR na odvolanie Andreja Danka z funkcie predsedu NR SR. Bratislava, 4. máj 2017. Foto: SITA/Marko Erd

Na obálky upozornil Matovič

O otváraní obálok v utorok 25. apríla informoval predseda hnutia OĽaNO-NOVA Igor Matovič.

Informoval, že v Rozhodnutí na zabezpečenie manipulácie s doručenými zásielkami v súvislosti s výskytom zásielok s nebezpečným materiálom zo 7. apríla, ktoré vydal vedúci Kancelárie NR SR Daniel Guspan, sa píše, že zamestnanci podateľne sú povinní „otvoriť obyčajné listové zásielky adresované na poslanca NR SR, pri ktorých nie je uvedený odosielateľ alebo je odosielateľom fyzická osoba“.

Následne takúto obálku dostane poslanec otvorenú s pečiatkou „Otvorené z bezpečnostných dôvodov“. Ďalej z rozhodnutia vyplývalo, že „zásielky, ktoré obsahujú vulgarizmy alebo majú dehonestujúci charakter, zamestnanec podateľne nezaeviduje ani nepostúpi adresátovi, ale ich na tri mesiace odloží a po tejto lehote skartuje“. Podľa opozície je za rozhodnutie zodpovedný Danko.

Vyjadrenie Guspana

Národná rada minulý týždeň informovala, že kancelár Daniel Guspan toto rozhodnutie pozastavil. „Napriek tomu, že bodom č. 5 sme v dobrom úmysle chceli pomôcť poslancom s poštou s vulgárnym obsahom, realizácia tohto bodu bude až do poslaneckého grémia pozastavená. Všetka pošta s dehonestujúcim obsahom bola už poslancom rozdistribuovaná. Až po prerokovaní sporného bodu na poslaneckom grémiu sa dohodne, ako ďalej postupovať s poštou, ktorú si nikto nechce prebrať. Odmietam všetky tvrdenia o tom, že predseda parlamentu Andrej Danko rozhodol o tomto nariadení, alebo akýmkoľvek spôsobom zasahuje do korešpondencie poslancov, keďže prijímanie akýchkoľvek rozhodnutí Kancelárie NR SR nie je v žiadnej kompetencii predsedu NR SR. Zároveň dôrazne odmietam klamstvá, že korešpondencia poslancov je čítaná zamestnancami Kancelárie Národnej rady SR,“ napísal Guspan vo vyhlásení.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej DankoDaniel GuspanIgor MatovičMartina Šimkovičová
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky