Voľba ústavných sudcov: Koalícia sa dohodla na menách, poslanci tajne zvolili šesť kandidátov (online)

Robert Fico, Andrej Danko
Predseda strany Smer-SD Robert Fico so šéfom parlamentu a lídrom Slovenskej národnej strany (SNS) Andrejom Dankom. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 3. apríla 19:36

BRATISLAVA 3. apríla (WebNoviny.sk) – Poslanci parlamentu v stredu opäť volili kandidátov na sudcov Ústavného súdu. V tajnej voľbe, za ktorú hlasovalo 77 z prítomných 147 zákonodarcov, vybrali pre prezidenta Andreja Kisku šesť kandidátov, z ktorých si má vybrať polovicu. Sú nimi Ivan Fiačan, Peter Molnár, Rastislav Kaššák, Ľuboš Szigeti, Daniela Švecová, Michal Truban

Podľa súčasných pravidiel musí získať uchádzač nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39. Keďže nebol zvolený potrebný počet 18 kandidátov, vo štvrtok po 17:00 bude v parlamente ďalšia voľba. Podľa niektorých koaličných poslancov bude ešte diskusia na prípadnej ďalšej zhode.

Predseda poslaneckého klubu strany Most-Híd Tibor Bastrnák pre agentúru SITA po stredajšej Koaličnej rade potvrdil, že vo vládnej trojke je dohoda na menách. V prípade neúspechu sa bude voľba opakovať, pravdepodobne vo štvrtok v rovnakom čase. „Koaličnú radu hodnotím veľmi pozitívne,“ uviedol.

Na otázku, či bude zvolená časť sudcov alebo plný počet 18 mien, odpovedal Bastrnák tak, že dúfa, že nových sudcov bude čo najviac. „Podporíme tajnú voľbu a máme dohodu na viacerých menách, koľko ich je, uvidíte dnes (v stredu, pozn. red.) o piatej,“ dodal. Bastrnák nechcel novinárom povedať, či ide o šesť mien ako vo februári, alebo o viacero uchádzačov.

Vypočutie pred ústavnoprávnym výborom

Uchádzači o talár na Ústavnom súde SR koncom marca absolvovali verejné vypočutie, pričom parlamentný ústavnoprávny výbor posunul do pléna všetkých 29 kandidátov.

Kandidáti na post ústavných sudcov

Pavol Boroň, Katarína Čechová, Ladislav Duditš, Anton Dulak, Libor Duľa, Michal Ďuriš, Ivan Fiačan, Radovan Hrádek, Stanislav Irsák, Martin Javorček, Rastislav Kaššák, Eva Kováčechová, Štefan Kseňák, Miloš Maďar, Pavol Malich, Michal Matulník, Peter Melicher, Peter Molnár, Vlastimil Pavlikovský, Edita Pfundtner, Zuzana Pitoňáková, Radoslav Procházka, Peter Straka, Ľuboš Szigeti, Robert Šorl, Daniela Švecová, Marek Tomašovič, Michal Truban a Martin Vernarský.

Parlament volil sudcov už vo februári tohto roka, pod neúspech hlasovania sa podpísali hlavne poslanci vládnej strany Smer-SD, ktorí odovzdávali väčšinou prázdne hlasovacie lístky, čím voľbu zablokovali.

Košický súd je tak od 16. februára tohto roka značne paralyzovaný, keď na ňom zostali iba štyria sudcovia z trinástich. Prakticky funguje iba jeden trojčlenný senát v dvoch variantoch. Na riadny chod súdu musí Národná rada SR zvoliť 18 kandidátov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu.

Kandidovali aj Fico či Kresák

V prvom kole sa o post ústavného sudcu uchádzali viacerí súčasní či bývalí politici. Okrem iných napríklad expremiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý svoju nomináciu tesne pred hlasovaním stiahol, či Peter Kresák (Most-Híd) a štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská.

Najväčšiu polemiku otvoril Fico, ktorý voľbu ústavných sudcov označil za politickú, pretože na konkrétnych menách musí byť dohoda poslancov.

Pred voľbou medializované informácie naznačovali, že sa koalícia zhodla aspoň na šiestich menách, napokon však nebol zvolený žiaden z kandidátov. Kým pri prvotnej voľbe bolo prihlásených pôvodne 40 kandidátov, marcovú prihlášku odobrilo iba 30. V prípade, že sa opäť poslanci nedohodnú, bude sa celý proces opakovať, vrátane verejného vypočutia.

Podľa platných pravidiel musia uchádzači splniť niekoľko zákonných predpokladov. Napríklad musia byť rešpektovanými osobnosťami z právnej obce, mať minimálne 40 rokov či absolvovanú 15-ročnú prax v právnickom povolaní. Na zvolenie je potrebná nadpolovičná väčšina hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39.

Online – voľba kandidátov na ústavných sudcov

  • streda

19:36 Prezident Andrej Kiska považuje zvolenie iba šiestich uchádzačov za neúspech. Uviedol to pre agentúru SITA jeho hovorca Roman Krpelan. Kiska pripomenul, že poslanci Národnej rady SR si opakovane nesplnili svoje povinnosti.

“Poslanci Národnej rady si opäť nesplnili svoju povinnosť zvoliť 18 kandidátov na post sudcov ústavného súdu, z ktorých má prezident vybrať deviatich. V krátkom čase sa vyjadrím, ako budem v tejto veci ďalej postupovať,” povedal prezident Andrej Kiska.

19:02 Predseda vlády Peter Pellegrini víta hlasovanie poslancov, ktorí vybrali kandidátov na sudcov ústavného súdu. Verí, že prezident Andrej Kiska sudcov čo najskôr vymenuje tak, aby bol Ústavný súd SR opäť funkčný. Pellegriniho stanovisko poskytla jeho hovorkyňa Patrícia Macíková.

18:48 Opozícia sa na väčšine mien kandidátov zhodla. Po hlasovaní to na brífingu uviedol poslanec za stranu Sloboda a Solidarita (Sas) Alojz Baránik s tým, že on osobne podporil sedem mien – Katarína Čechová, Ivan Fiačan, Eva Kováčechová, Zuzana Pitoňáková, Peter Straka, Robert Šorl a Martin Vernarský. „Verím, že toto sú ľudia, za ktorých sa nebudeme musieť nikdy hanbiť,“ povedal Baránik.

Zhodu mien potvrdil aj predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igor Matovič. Podľa podpredsedníčky parlamentu Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS) je voľba kandidátov na sudcov ústavného súdu pre zákonodarný zbor najdôležitejšia vec, o akej kedy rozhodoval a bude rozhodovať.

Poslanec NR SR za hnutie OĽaNO Ján Budaj na tlačovej besede po vyhlásení výsledkov hlasovania uviedol, že zlyhali tí, ktorí presadzovali verejnú voľbu, lebo znovu umožnili tajnú.

Národná rada SR: Tajná voľba ústavných sudcov
Poslanci parlamentu odchádzajú k tajnej voľbe kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR počas rokovania pokračujúcej 43. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 3. apríl 2019. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

18:31 Nezaradená Lucia Žitňanská v zozname našla vhodných kandidátov. „Myslím, že je povinnosťou NR SR nájsť plný počet a nie iba časť,“ podotkla. Ondrej Dostál (klub SaS) nenašiel 18 kandidátov. „Myslím, že bude opakovaná voľba a aj tretie vypočúvanie kandidátov,“ vyhlásil. Ján Marosz (OĽaNO) povedal, že hlasoval podľa vedomia a svedomia. „Verím, že Národná rada SR zvolí 18 kandidátov, aby bol ústavný súd funkčný,“ uviedol.

18:28 Poslanec Martin Klus (SaS) povedal, že koaliční poslanci poctivo volili. Dodal, že v opozícii bola dohoda na siedmich fixných menách. Poslanec Erik Tomáš (Smer-SD), že hlasovali sme, lebo bola tajná voľba.

Okolo novinárov prešiel aj poslanec Robert Fico (Smer-SD), ktorý hlasoval medzi poslednými. Na položené otázky novinárov však neodpovedal. Podpredseda SNS Jaroslav Paška potvrdil, že v koalícii bola dohoda, aby každý koaličný poslanec našiel aspoň osem, deväť mien. „Aby sme mohli zoznam kandidátov poslať pánovi prezidentovi,“ uviedol.

Poslanec Peter Antal z Mosta-Híd taktiež potvrdil, že bola koaličná dohoda a „uvidíme, či bude naplnená.“

18:24 Poslanci z 29 kandidátov zvolili šesť – sú nimi Ivan Fiačan, Peter Molnár, Rastislav Kaššák, Ľuboš Szigeti, Daniela Švecová, Michal Truban.

18:18 V tajnej voľbe bolo vydaných 148 hlasovacích lístkov, z ktorých osem poslancov odovzdalo naspäť neplatný hlasovací lístok.

Robert Fico
Poslanec parlamentu za stranu SMER-SD Robert Fico pred tajnou voľbou kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR počas rokovania pokračujúcej 43. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 3. apríl 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel.

17:49 Podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar vyhlásil tajnú voľbu za ukončenú a začínajú počítať hlasy.

17:23 Voľba kandidátov na ústavných sudcov je tajná – zo 147 poslancov ich bolo za tento návrh 77 a proti 70.

17:08 Poslanci ešte pred voľbou kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR hlasujú ešte o ďalších zákonoch, ktoré boli prerokované.

15:50 V koalícii je dohoda na menách nových ústavných sudcov. Potvrdil to predseda poslaneckého klubu strany Most-Híd Tibor Bastrnák, ktorý zároveň dúfa, že nových sudcov bude zvolených čo najviac. Poslanci Mosta-Híd tiež podporia tajnú voľbu v pléne Národnej rady SR, ktorá bola pre stranu Smer-SD prioritou.

„Koaličnú radu hodnotím veľmi pozitívne,“ uviedol predseda poslaneckého klubu strany Most-Híd Tibor Bastrnák. Na otázku, či bude zvolená časť sudcov alebo plný počet 18 mien, odpovedal Bastrnák tak, že dúfa, že nových sudcov bude čo najviac.

„Podporíme tajnú voľbu a máme dohodu na viacerých menách, koľko ich je, uvidíte dnes o piatej,“ dodal. Bastrnák nechcel novinárom povedať, či ide o šesť mien ako vo februári, alebo o viacero uchádzačov.

12:55 Predseda parlamentu a Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko je pripravený zvoliť všetkých 18 kandidátov na sudcov ústavného súdu. Povedal to novinárom pred stredajšou Koaličnou radou. Nevie však, či v koalícii pri voľbe kandidátov nájdu konsenzus. „Ak budem ústretový, Robert Fico mi musí sľúbiť, že nový minister financií zníži dane,“ povedal.

Pre Danka je neprijateľné, aby koalícia hlasovala o kandidátoch na ústavných sudcov s Ľudovou stranou Naše Slovensko (ĽSNS). „My sme s nimi nerokovali,“ povedal s tým, že si nevie predstaviť, že by koalícia mala v budúcnosti fungovať s podporou ĽSNS.

12:15 Neúplné zloženie pléna Ústavného súdu SR má vplyv na počet vybavených podaní. Zreteľné to bolo v čase, keď na ústavnom súde chýbali traja sudcovia od 4. júla 2014 do 14. decembra 2017, no markantný rozdiel možno badať najmä teraz, keď ústavný súd pracuje iba v zložení štyroch sudcov od 16. februára 2019, uviedla to v tlačovej správe kancelária Ústavného súdu Slovenskej republiky.

Ústavný súd SR
Budova Ústavného súdu SR v Košiciach. Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský.

„Proces výberu sudcov ústavného súdu je výlučne v kompetencii Národnej rady Slovenskej republiky a prezidenta Slovenskej republiky. Ja i moji kolegovia veríme, že poslanci Národnej rady Slovenskej republiky a prezident Slovenskej republiky budú postupovať tak, aby bol ústavný súd opäť plne funkčný v čo najkratšom možnom čase, aby mohol naďalej chrániť práva všetkých občanov Slovenskej republiky,“ uviedla v stredu Jana Baricová, ktorá od 1. marca vykonáva úlohy predsedníčky ústavného súdu.

Zo štatistických údajov vyplýva, že za posledné tri roky bolo na ústavný súd v prvých troch mesiacoch doručených približne 600 podaní. Rozdiel je však v počte podaní, ktoré boli vybavené. V prvých troch mesiacoch roku 2019 súd za účasti štyroch sudcov vybavil približne o 300 podaní menej ako v rovnakom sledovanom období v roku 2018, keď zasadalo plénum v plnom zložení 13 sudcov.

Kým pri počte 10 z 13 sudcov ústavného súdu bola priemerná dĺžka konania v prvých troch mesiacoch roku 2017 – 10,01 mesiaca, v rovnakom sledovanom období roku 2018 sa znížila podľa kancelárie ústavného súdu na 6,82 mesiaca, keďže plénum ústavného súdu pracovalo v úplnom zložení 13 sudcov. Od ukončenia III. funkčného obdobia deviatich z 13 sudcov ústavného súdu sa však priemerná dĺžka konania predĺžila na 9,43 mesiaca.

10:53 Cez obed bude o kandidátoch na ústavných sudcov rokovať aj koalícia. Pred rokovaním vlády to potvrdili premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) a podpredseda vlády a Mosta-Híd László Sólymos.

Ako povedal minister životného prostredia Sólymos, pre Most je priorita dohodnúť sa a zvoliť aspoň šesť kandidátov, aby z nich prezident mohol vybrať troch. Ústavný súd by sa tak stal funkčným. Momentálne sú obsadené štyri kreslá z 13-tich plénum tak ani nemôže zasadnúť.

„.Budem rád, keď zvolíme aspoň toľko kandidátov, aby ÚS mohol fungovať. Ak zvolíme viac, tak to bude veľmi dobré,“ povedal v stredu pred rokovaním vlády Sólymos s tým, že ak budú cítiť nejaké machinácie v pozadí, budú za verejnú voľbu.

Práve Most pri minulej voľbe trval na verejnej voľbe napriek nesúhlasu Smeru, keďže mali podozrenia, že Smer rokoval o podpore kandidátov s Ľudovou stranou Naše Slovensko Mariana Kotlebu.

10:13 Bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská v rozprave povedala, že voľba ústavných sudcov musí byť pre všetkých poslancov parlamentu absolútne najdôležitejšia téma zo všetkých.

Vrátila sa aj k minulotýždňovej dohode vládnej koalície so stranou Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko. „Videli sme na vlastné oči, že vládne strany sú ochotné rokovať so stranou Mariána Kotlebu. To je jednoducho neakceptovateľné,“ pripomenula exministerka.

Lucia Žitňanská
Exministerka spravodlivosti a poslankyňa parlamentu Lucia Žitňanská. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

Žitňanská tiež vo svojom vystúpení pripomenula dôležitosť Ústavného súdu SR, ktorý má byť garantom demokracie na Slovensku

„Je absolútne zvrátené uvažovať politickou vypočítavosťou, zvoliť šiestich nových sudcov a myslieť si, že Ústavný súd SR bude funkčný. No nebude, pretože je zásadný rozdiel, či má plénum súdu sedem ľudí, alebo trinásť ľudí. Pri minimálnom počte siedmich sudcov stačí, aby mal jeden z nich iný názor, alebo ochorel,“ priblížila Žitňanská.

Podľa exministerky nebude na Slovensku právny štát, kým nebude voľba sudcov politickou témou číslo jeden. „Nebude na Slovensku právny štát, keď táto snemovňa bude plná iba vtedy, keď bude kandidovať Robert Fico (Smer-SD). Musím, žiaľ, konštatovať, že zatiaľ čo pri prvej voľbe to bola politická téma číslo jeden, teraz to tak nie je,“ povedala.

Žitňanská pripomenula prelomové rozhodnutie Ústavného súdu SR z konca januára tohto roka, keď súd vyhlásil ústavný zákon za protiústavný, čím sa postavil v právomociach nad Národnú radu SR.

9:38 Poslanec Ondrej Dostál (SaS) v stredajšej rozprave uviedol, že našou povinnosťou je čo najskôr obsadiť chýbajúce miesta na Ústavnom súde SR. „Na ústavnom súde ich chýba deväť. Preto by sme mali zvoliť 18 kandidátov a ponúknuť tak prezidentovi dvojnásobný počet na výber,“ dodal.

V úvode svojho vystúpenia sa spýtal, prečo sa bude o sudcoch hlasovať až dnes (v stredu, pozn. red.), keď sa schôdza parlamentu začala už minulý utorok. Podľa neho je za tým politika a taktizovanie.

„Boli prezidentské voľby a vládna koalícia zrejme chcela hlasovať až potom, ako budú známe výsledky volieb. Ešte asi žila možnosť, že by zvíťazil Maroš Šefčovič,“ vysvetlil a dodal, že to by otvorilo predsedovi strany Smer-SD Robertovi Fico dvere na Ústavný súd SR.

9:00 Poslanci parlamentu budú v stredu podvečer o 17:00 opäť voliť kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR. Na výber majú 29 kandidátov.

Viac o téme: Voľba ústavných sudcov

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyÚstavný súd SR