Video: Ústavnoprávny výbor schválil kandidatúru Fica na ústavného sudcu (aktualizované)

Robert Fico, Vypočúvanie kandidátov na ústavných sudcov
Kandidát na sudcu Ústavného súdu SR Robert Fico počas vypočutia kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR na zasadnutí Ústavnoprávneho výboru NR SR. Bratislava, 23. január 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 7. februára 10:00

BRATISLAVA 7. februára (WebNoviny.sk) – Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR vo štvrtok od ôsmej ráno rokoval o spornej kandidatúre Roberta Fica na ústavného sudcu.

Fico výboru doručil ďalšie dokumenty, ktoré majú dokazovať jeho 15-ročnú právnickú prax. Poslanci nakoniec rozhodli o tom, že expremiér a predseda strany Smer-SD spĺňa podmienky a môže kandidovať. Za bolo sedem poslancov, proti ich bolo šesť a ani jeden sa hlasovania nezdržal.

Rozhodla Sárközy z Mosta-Híd

O tom, že aj Fico bude súčasťou 39 kandidátov na post ústavných sudcov rozhodla Irén Sárközy (Most-Híd). Sárközy argumentovala tým, že hlasuje iba za to, čo má pred sebou.

O svojom názore sa údajne radila aj s bývalým členom ústavnoprávneho výboru Petrom Kresákom (Most-Híd). Kresák sa sám uchádza o post ústavného sudcu.

Fico absolvoval verejné vypočutie pred výborom ešte 23. januára tohto roka. Po ňom poslal výboru na trikrát doklady, ktoré majú preukazovať jeho 15-ročnú právnickú prax. Podľa opozičných poslancov Fico nemá dostatočnú prax na to, aby sa mohol uchádzať o post na Ústavnom súde SR.

Parlament má za úlohu zvoliť 18 kandidátov

Rokovanie o nových ústavných sudcoch odštartuje v pléne parlamentu dnes po pravidelnej Hodine otázok po 15. hodine. Pôvodne bolo uchádzačov 40, svoju kandidatúru však stiahla šéfka policajnej akadémie Lucia Kurilovská. Mimoriadne vo štvrtok vystúpil k voľbe kandidátov na ústavných sudcov v Národnej rade SR aj prezident Andrej Kiska.

Parlament má za úlohu zvoliť 18 kandidátov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu. Podľa súčasných pravidiel musí získať uchádzač o post sudcu Ústavného súdu SR nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39. Kým predstavitelia koaličných strán presadzujú tajnú voľbu, opozícia a mimovládne organizácie žiadajú verejnú voľbu. Deviatim sudcom Ústavného súdu SR vyprší funkčné obdobie 16. februára.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaIrén SárközyRobert Fico
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyÚstavný súd SR