Naživo: Voľba ústavných sudcov v parlamente, poslanci ich budú vyberať v utorok

Rokovanie, parlament, NR SR
Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 8. februára 13:36

BRATISLAVA 7. februára (WebNoviny.sk) – V parlamente piatok od 9.00 pokračovala rozprava k voľbe ústavných sudcov. Samotná voľba sa uskutoční na budúci týždeň v utorok o 17.00.

Parlament má zvoliť 18 kandidátov na ústavných sudcov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu. Podľa súčasných pravidiel musí získať uchádzač o post sudcu Ústavného súdu SR nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39. Kým predstavitelia koaličných strán presadzujú tajnú voľbu, opozícia a mimovládne organizácie žiadajú verejnú voľbu.

Pôvodne bolo uchádzačov 40, svoju kandidatúru však stiahla šéfka policajnej akadémie Lucia Kurilovská.

Dostálova kritika Fica

Diskusia v parlamente sa točí najmä okolo jedného z kandidátov, na poslanca NR SR Roberta Fica (Smer-SD). Opozičný poslanec Ondrej Dostál (SaS) uviedol, že Fico má dostatočnú politickú silu na to, aby si prispôsoboval pravidlá pri voľbe ústavných sudcov vo svoj vlastný prospech a považuje to za nehorázne.

„Najvýraznejším menom voľby sudcov je expremiér Robert Fico (Smer-SD). Polarizuje spoločnosť a polarizuje aj politiku. Ja sám si myslím, že bývalý politici by nemali byť ústavnými sudcami. V mojich očiach diskvalifikuje Roberta Fica to, ako pôsobil, a to, že je priamo zodpovedný za oligarchický a korupčný systém, ktorý tu roky udržiavame,“ povedal Dostál.

Naživo: Rokovanie parlamentu o ústavných sudcoch

Podľa jeho slov Fico nesplnil zákonom stanovené podmienky a preto by sa nemal uchádzať o post ústavného sudcu. Ústavnoprávny výbor riešil Ficovu 15-ročnú prax na viacero pokusov, napokon dostal zelenú a o jeho nominácii bude rozhodovať plénum.

„Je to možno náhoda, ale Robert Fico sa stal hlavnou témou pre niečo, čo je dôležité, a to sú pravidlá. Snaha vyhnúť sa pravidlám, nalomiť ich, alebo ohnúť vo svoj prospech sprevádza Fica celý jeho politický život. Fico mal už v minulosti zálusk na post Generálneho prokurátora SR. Nemohol sa ním stať, lebo nesplnil vekovú hranicu. Pri kandidatúre na sudcu Ústavného súdu SR je tu rovnaká situácia, Robert Fico nemá potrebnú právnickú prax,“ doplnil Dostál. Fico je však stále najvplyvnejším politikom vládnej koalície a má na to silu, aby si menil a ohýbal pravidlá vo svoj prospech. To je nehorázne,“ dodal.

FNa záver Dostál pripomenul, že Ústavný súd SR je jedným z pilierom demokracie a voľba nových deviatich sudcov je zrejme najdôležitejším bodom súčasného volebného obdobia.

Znaky bohorovnosti Fica

Podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) vo svojom vystúpení pripomenula, že všetci kandidáti okrem Fica doložili, že splnili všetky zákonom stanovené podmienky. „Nachádzam v tom znaky bohorovnosti Fica,“ povedala.

Expremiér podľa nej sľuboval, že do troch minút odvolá ministra podozrivého z korupcie, stranu Smer-SD financoval vlastnou hlavou a z premiérskeho kresla ho vyhnala ulica. Nicholsonová poukázala na viaceré kauzy s tým, že roky zaznievali otázky, či je morálne spôsobilý.

„Nespĺňa ani len základné ústavou stanovené podmienky. Pred očami poslancov, odbornej aj laickej verejnosti sa začalo vulgárne znásilňovanie ústavy. Ficovi ako jedinému bolo umožnené, aby doložil roky praxe,“ uviedla s tým, že aj tak mu chýbajú mesiace praxe.

„Potrebuje 12-ročnú imunitu. Pri voľbe vulgárne znásilňujete ústavu. Prečo je také dôležité, aby ústavný súd obsadili ľudia ako Fico?“ adresovala koaličným poslancom. Zároveň sa pýtala, či Fico bude vedieť na ústavnom súde rozhodovať nezaujato.

Lucia Ďuriš Nicholsonová
Podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS). Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

„Bude nad vecou, odhodí všetky osobné záležitosti a bude sa riadiť iba právom? Fico desať rokov deformoval právny štát a zákony a v konečnom dôsledku od neho chcete, aby o nich rozhodol nezaujato. Myslím, že nebude rozhodovať proti sebe a teda nebude rozhodovať za Slovensko. Lebo Slovensko bolo desať rokov krajinou Roberta Fica,“ vyhlásila.

Poslanec za Smer-SD Erik Tomáš uviedol, že nechápe, kde opozícia berie morálne a odborné kvality, vďaka ktorým by len oni vedeli vybrať dobrých sudcov. „Ani prezident nie je nadstranícky prezident. Nemá záujem politicky obsadiť ústavný súd?“ pýtal sa. Podľa neho jediný Fico musel dokladať dokumenty práve preto, že je Robert Fico. „Môže byť podpredsedníčkou parlamentu žena, ktorej asistent si zo štátnych peňazí ulieval na svoj účet?“ pýtal sa Tomáš.

Pravdepodobne tajná voľba

Predseda parlamentu a Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko ešte vo štvrtok zdôraznil, že majú na stole 39 kvalitných mien a v koalícii nedošlo k prieniku nejakých mien. Nemá informáciu o výsledku rokovania poslaneckého klubu SNS.

„Nedovolil by som si to navrhovať na Koaličnej rade. Aj pre nás bude výsledok hlasovania prekvapením. Verím, že sa nájde prienik takých mien, ktoré budú dôstojné a budú predpokladom pre výber prezidentskej kancelárie. Neexistuje v tomto žiadna politický dohoda,“ uviedol s tým, že ho mrzí spolitizovanie témy.

Danko uviedol, že aj v prípade, ak plénum nezvolí kompletný počet 18 kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR, pošle ho prezidentovi Andrejovi Kiskovi, aby z nich vymenoval polovicu za sudcov. „My sme povinní poslať zvolených kandidátov. Prosím Boha, nech ich máme 18 a nech prezident vyberie deväť,“ dodal Danko.

K voľbe kandidátov na ústavných sudcov vo štvrtok v Národnej rade SR vystúpil aj prezident Andrej Kiska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoErik TomášLucia Ďuriš NicholsonováOndrej DostálRobert Fico
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyÚstavný súd SR