NBA: Boston má najlepšieho trojkára, ale podľahol Lakers

Ray allen

NEW YORK 11. februára (WEBNOVINY) – Rekordný nádych dodal Ray Allen druhej repríze vlaňajšieho finále basketbalovej NBA. Rozohrávač Bostonu sa v domácom súboji s Los Angeles Lakers prepracoval na čelo historickej tabuľky trojkárov súťaže pred Reggieho Millera.

Vidím to ako v spomalenom filme. Keď lopta opustila moje ruky, mal som taký dobrý pocit. Nesporne to bol kúzelný moment,“ vyznal sa Allen, ktorý svoju misiu splnil už 1:48 min pred záverom úvodnej štvrtiny, keď do koša spadla jeho piata strela spoza oblúka, druhá úspešná.

V kariére 35-ročného rodáka z Kalifornie mala poradové číslo 2561. Zvyšok zápasu však k nej pribudla už iba jedna, jej autor sa pri bránení Kobeho Bryanta dostal do problémov s faulami a aj to bola jedna z príčin vydarenej odvety Lakers za decembrovú domácu prehru. „Trochu sme si to v prvom polčase skomplikovali. Dostali sme sa do ľahkých pozícií, ale nevyužili sme ich. Museli sme to stopnúť a začať hrať inak,“ komentoval vývoj duelu Bryant. Hostia prehrávali už o 15 bodov, ale Bryant si na rozdiel od Allena umne odložil svoju streleckú efektivitu na druhý polčas, v ktorom zaznamenal 20 zo svojich 23 bodov.

Nový rekordér Allen sedem sekúnd pred koncom dvoma bodmi už iba upravil výsledné skóre na 86:92. Boston si prehrou zhoršil svoju bilanciu na úroveň Miami (38:14), s ktorým sa teraz delí o prvenstvo vo Východnej konferencii. Lakers sú zatiaľ na svojej sedemzápasovej šnúre po ihriskách súperov bezchybní a aj vďaka tomu sa dotiahli na Dallas a druhú priečku Západnej konferencie.

Mavericks totiž v ďalšom šlágri štvrtkového program po desiatich víťazstvách v rade zaváhali na palubovke Denveru. Nuggets odvrátili hrozbu tretej domácej prehry za sebou zásluhou Arrona Afflala, ktorý ukončil prestrelku medzi siedmym a druhým tímom Západu dvojbodovým košom spolu s klaksónom – 121:120. „Skvelú prácu odviedol Chauncey Billups. Trpezlivo čakal do posledného momentu, kým sa mi otvoril priestor na strelu. Keď mi poslal loptu, mal som výborný výhľad na kôš,“ poďakoval sa svojmu rozohrávačovi Afflalo. Pomoc z lavičky nebola tentoraz Dallasu nič platná, za pozornosť však stojí, že striedajúci hráči hostí prekonali tých domácich 72:12!
Denver Nuggets

V treťom štvrtkovom zápase vo Phoenixe úplne vyhoreli tradiční ťahúni ofenzívy Golden State a celá základná päťka hostí zaznamenala iba 36 bodov. Aj preto mohol s 18 bodmi najlepší strelec Suns Steve Nash tri dni po svojich 37. narodeninách sledovať celú záverečnú štvrtinu iba z lavičky. „Kedy sa zápas vlastne začal?“ znela veľavravná odpoveď pivota hostí Davida Leeho na otázku, kedy hostia stratili kontrolu nad stretnutím. Phoenix na prelome polčasov predviedol šnúru 20 bodov, viedol už o 28, čo bol jeho najväčší náskok v sezóne. Vďaka tretiemu triumfu nad Warriors v základnej časti (112:88) má prvý raz od 19. decembra znova vyrovnanú bilanciu (25 víťazstiev – 25 prehier).