NBS vydá pamätné cyrilometodské dvojeurovky

Cyril_Metod_minca
Dvojeurová minca pri príležitosti osláv 1150. výročia príchodu Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu. Foto: nbs.sk.
NBS
Foto: Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 1. júla (WEBNOVINY) – Národná banka Slovenska (NBS) vydá pamätnú dvojeurovú mincu pri príležitosti osláv 1150. výročia príchodu Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu.

V deň jej vydania 5. júla otvorí pre verejnosť pokladnice ústredia NBS v Bratislave a tiež pokladnice vo všetkých pobočkách – v Košiciach, Poprade, Žiline, Banskej Bystrici a v Nových Zámkoch.

V tento deň budú pokladnice vymieňať len tieto pamätné mince, a to od 8:00 do 11:00. Agentúru SITA informovala hovorkyňa kancelárie guvernéra Národnej banky Slovenska Jana Kováčová.

NBS zriadi svoje dočasné pracovisko 5. júla aj na mieste celonárodných osláv v Nitre. Vymieňať pamätné mince bude vo vstupnej hale Kňazského seminára sv. Gorazda na Samovej ulici od 13:00 do 16:00. Pre očakávaný mimoriadny záujem o mincu, bude výmena limitovaná, jedna fyzická osoba bude môcť získať najviac 50 kusov.

Pamätné dvojeurové mince môže vydávať každá členská krajina eurozóny a tieto mince sú zároveň zákonným platidlom vo všetkých krajinách eurozóny. Národná banka Slovenska od vstupu Slovenskej republiky do eurozóny vydala štyri dvojeurové pamätné mince. V roku 2014 plánuje NBS vydať pamätnú mincu pri príležitosti 10. výročia vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Cyril a Metod