NBS znížila odhad rastu ekonomiky o takmer percento

NBS
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 26. marca (WEBNOVINY) – V znižovaní odhadu tohtoročného rastu slovenskej ekonomiky pokračuje aj centrálna banka.

Po tom, čo v januári zrevidovala svoju prognózu rastu z pôvodných 1,6 % na 1,3 %, aktuálne predikciu znižuje na 0,7 %.

V budúcom roku Národná banka Slovenska predpovedá zrýchlenie rastu na 2,8 %.

V januári pritom prognózovala pre rok 2014 hospodársky rast na úrovni 3,3 %.

Dynamika hospodárstva by mala naďalej zrýchľovať na 3,8 % v roku 2015.

„Zohľadnením negatívnych tendencií predovšetkým z domácej časti ekonomiky, ale aj z mierne nižšieho zahraničného dopytu, pristúpila NBS v porovnaní s predchádzajúcou predikciou k ďalšiemu zníženiu tempa rastu ekonomiky tak pre tento, ako aj pre budúci rok,“ komentoval v utorok zverejnené čísla guvernér centrálnej banky Jozef Makúch.

Klesne aj zamestnanosť

V aktuálnej strednodobej prognóze NBS pritom podľa jej šéfa prevládajú negatívne riziká. „Zahraničný dopyt môže byť negatívne ovplyvnený konsolidačnými opatreniami, dlhovou krízou a situáciou v bankovom sektore v eurozóne,“ dodal Makúch.

Jozef Makúch
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

V súlade s hospodárskym vývojom by sa mala vyvíjať aj situácia na trhu práce. Zamestnanosť by mala v tomto roku podľa centrálnej banky klesnúť o 0,8 %, čo znamenalo ešte mierne zhoršenie prognózy o 0,1 percentuálneho bodu.

V roku 2014 sa očakáva iba mierny rast na úrovni 0,2 %, o rok neskôr jeho zrýchlenie na 0,7 %.

Odhad miery nezamestnanosti teda NBS pre tento rok zvýšila o 0,3 percentuálneho bodu na 14,9 % a pre nasledujúci rok rovnako o 0,3 bodu na 14,6 %.

V roku 2015 by mala nezamestnanosť klesnúť na 13,8 %.

V cenovom vývoji po takmer 4-percentných nárastoch z predchádzajúcich dvoch rokov očakáva centrálna banka spomalenie inflácie na 1,9 % v roku 2013 a 1,6 % v roku 2014. „Na tento dezinflačný vývoj by mal vplývať pokles cien energií a spomalenie rastu ostatných zložiek inflácie v dôsledku utlmeného spotrebiteľského dopytu,“ konštatuje Makúch. V roku 2015 by malo tempo rastu cien vplyvom oživenia domáceho dopytu opäť zrýchliť na 1,9 %.

Znížia sa reálne mzdy

Peniaze, euro
Foto: SITA/Marián Peiger

Slováci si však zrejme napriek výraznému spomaleniu inflácie v tomto roku viac tovarov a služieb dovoliť môcť nebudú.

Reálne mzdy by totiž podľa odhadov centrálnej banky mali klesnúť po 1,1-percentnom prepade z vlaňajška tento rok o ďalších 0,6 %.

Situácia by sa mala otočiť v budúcom roku, kedy sa očakáva rast reálnych miezd o 1,7 % a v roku 2015 o 2,3 %.

Nominálne mzdy tak v tomto roku porastú o 1,4 %, v budúcom roku o 3,4 % a v roku 2015 o 4,3 %.

Centrálna banka sa tak svojimi aktuálnymi prognózami zaradila medzi zatiaľ najväčších pesimistov pri odhadoch vývoja hospodárstva. Doteraz najkritickejší analytici komerčných bánk aktuálne totiž predpovedajú pre tento rok hospodársky rast na úrovni 0,9 %. Smerom nadol upravil koncom januára svoje odhady aj rezort financií, ktorý znížil odhad rastu ekonomiky zo septembrových 2,1 % na aktuálnych 1,2 %.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Makúch
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska