NBÚ a tajní preklepli kandidátov na sudcu, spisy má Rada

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Foto: Thinkstock

BRATISLAVA 17. augusta (WEBNOVINY) – Prvých troch víťazov konkurzov na voľné miesta sudcov už preveril Národný bezpečnostný úrad a tajná služba. Trvalo to takmer celú zákonom povolenú lehotu, ktorá je päť mesiacov.

„V troch prípadoch už Národný bezpečnostný úrad doručil vyhodnotenie zhromaždených informácií Súdnej rade,“ potvrdilo denníku Sme tlačové oddelenie NBÚ. Úrad nespresnil, o ktorých konkrétnych kandidátov ide, s tým, že mu to zákon neumožňuje. Malo by ísť o troch ľudí zo štvorice víťazov februárových konkurzov, na ktorých sa ako na prvých vzťahovala novinka Smeru z vlaňajška – previerky sudcov. Konkrétne ide o Jána Goliana, Zuzanu Hlístovú, Evu Kráľovú a Lenku Augustínovú z výberových konaní v Bratislave a v Žiline.

Utajené materiály sa nemôžu vynášať von

Po skončení previerok Súdna rada hlasovaním rozhodne, či na základe materiálov od NBÚ či SIS odporučí prezidentovi, aby preverených vymenoval za sudcov. „Súdna rada bude o splnení predpokladov sudcovskej spôsobilosti kandidáta na funkciu sudcu rozhodovať v zákonom stanovenej lehote 60 dní, teda do 28. septembra,“ odkázala denníku predsedníčka rady Jana Bajánková.

O stanovisku ku kandidátom sa rozhodne na neverejnom zasadnutí. V sídle rady už vyčlenili osobitnú miestnosť, do ktorej sa jej členovia môžu prísť informovať o zisteniach previerky. Keďže ide o utajené materiály, nemôžu ich vynášať von. Členovia rady, ktorí sa v tomto prípade oboznamujú s utajovanými skutočnosťami, bezpečnostné previerky nemajú. Sú však „osobami s osobitným postavením“.

NBÚ môže v niektorých prípadoch kandidátov odpočúvať

NBÚ o konkrétnych ľuďoch nepíše, či by im previerku udelil alebo nie, keďže nejde o štandardné preverovanie na konkrétny stupeň utajenia. Výsledkom sú len zhromaždené poznatky zo sledovaných oblastí života. Preverovanie sa začína dotazníkom pre kandidáta, ktorý má asi tridsať strán. Odpovedá na otázky o svojej rodine, finančnom zabezpečení, vzťahu k alkoholu a iným omamným látkam či o peniazoch a daroch alebo prípadných väzbách na mafiu. Pri ďalšom preverovaní si môže bezpečnostný úrad pomáhať aj informáciami od tajných služieb. V niektorých prípadoch môžu zabezpečiť aj odpočúvanie kandidátov, píše ďalej denník Sme.

Previerky zaviedla novela ústavy a zákona o sudcoch, ktorú presadil vládny Smer ešte v septembri. Aj keď sa pôvodne mali týkať všetkých sudcov bez výnimky, v súčasnosti preverujú len kandidátov na sudcov, ktorí ešte len majú byť vymenovaní. Súdna rada sa krátko po uzákonení novinky obrátila na Ústavný súd SR, ktorý pozastavil účinnosť previerok pre súčasných asi 1 500 sudcov. Hoci odvtedy ubehol takmer rok, k rozhodovaniu vo veci sa súd stále nedostal. „Zatiaľ nie je známy termín prerokovania v pléne,“ povedala pre Sme hovorkyňa Ústavného súdu SR Anna Pančurová.

Počet nádejných sudcov, ktorí čakajú na previerku, dosiahol v súčasnosti číslo 43.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jana Bajánková
Firmy a inštitúcie Súdna rada SR