Nebude žiadny vnútorný trh á la carte, varuje Juncker Britov

Jean Claude Juncker
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Foto: SITA/AP

ŠTRASBURG 14. septembra (WebNoviny.sk) – Británia nedostane neobmedzený prístup na jednotný trh Európskej únie, ak neumožní občanom jej členských krajín voľný vstup na svoje územie, vyhlásil vo svojej výročnej Správe o stave Únie predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Británia má záujem udržať si prístup na jednotný trh EÚ napriek rozhodnutiu o odchode z bloku v júnovom referende.

„Iba tí, ktorí sa cítia byť viazaní slobodou pohybu osôb a pracovníkov, môžu mať neobmedzený prístup na vnútorný trh. Nebude tu žiaden vnútorný trh á la carte (podľa vlastného výberu)“, citovala Junckera tlačová agentúra DPA. Jeho vyhlásenie odmenili potleskom poslanci Európskeho parlamentu, v ktorom v stredu predniesol svoju správu. Tá by mala pomôcť pri vytýčení smerovania únie v nadchádzajúcom roku.

EÚ a Británia musia udržiavať „priateľské“ vzťahy, pokračoval Juncker. A poznamenal, že ľudia mimo EÚ si lámu hlavy nad tým, či brexit – ako sa rozhodnutie Británie o odchode z EÚ začalo nazývať – bude znamenať začiatok konca celej únie.

„Hovorím tu a teraz: rešpektujeme britské rozhodnutie, ale prijímame ho s ľútosťou, pretože existencia EÚ nie je ohrozená,“ uviedol šéf EK. Priznal však, že EÚ v súčasnosti nie je „v špičkovej forme“ a čelí niektorým aspektom „existenciálnej krízy“, napísala DPA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jean-Claude Juncker