Nechajme fosílne palivá v zemi, odkázal Leonardo DiCaprio

Leonardo DiCaprio
Americký herec Leonardo DiCaprio si podľa zdrojov amerického týždenníka The Hollywood Reporter plánuje dať pauzu od herectva. Foto: SITA/AP

New York 22. apríla (WebNoviny.sk) – Zmenu klímy možno zastaviť len tak, že celý svet podnikne bezprecedentné kroky – okrem iného prestane používať fosílne palivá. Na podujatí pri príležitosti podpisovania svetovej klimatickej dohody z Paríža to v piatok uviedol americký herec Leonardo DiCaprio.

DiCaprio na podujatí v sídle svetovej organizácie v New Yorku vystúpil ako posol mieru OSN s osobitným zameraním na zmenu klímy. V tejto čestnej funkcii pôsobí od septembra 2014.

„Naša planéta nemôže byť zachránená, ak nenecháme fosílne palivá v zemi, kam patria,“ vyhlásil v piatok DiCaprio pred zhromaždenými predstaviteľmi vyše 170 krajín. Podľa agentúry AP im povedal, že sú poslednou nádejou na záchranu Zeme pred katastrofálnymi následkami globálneho otepľovania.

„Môžeme si dnes zagratulovať, ale nebude to znamenať vôbec nič“, ak sa lídri vrátia do svojich krajín a nepodniknú kroky na realizáciu dohody, zdôraznil DiCaprio.

„Po 21 rokoch debát a konferencií je čas vyhlásiť – už žiadne výhovorky, už žiadne desaťročné štúdie, už nedovoľme podnikom fosílnych palív manipulovať a diktovať vedu a politiku, ktoré ovplyvňujú našu budúcnosť,“ citovala DiCapria agentúra DPA.

Americký herec a producent sa prostredníctvom Nadácie Leonarda DiCapria angažuje v oblasti ochrany životného prostredia a humanitárnych otázok už od roku 1998.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Leonardo DiCaprio
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov