Nechceme tu desiatky Saakašviliov, reagoval prezident Putin na možnú kandidatúru Navaľného

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, SITA/AP

MOSKVA 14. decembra (WebNoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok na tradičnej koncoročnej tlačovej konferencii naznačil, že v marcových prezidentských voľbách neumožní kandidovať svojmu hlavnému rivalovi, známemu blogerovi a opozičnému aktivistovi Alexejovi Navaľnému. Tento politik sa mal údajne dopustiť finančných machinácií v kauze lesníckeho podniku Kirovles, za čo bol podmienečne odsúdený na päť rokov. Navaľnyj však tvrdí, že obvinenia sú vymyslené a politicky motivované.

Putin vo štvrtok bez bližšieho vysvetlenia povedal, že Navaľnyj mu pripomína bývalého gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho, ktorý je momentálne vodcom opozície na Ukrajine. „Nedovolíme desiatkam ľudí typu Saakašviliho, aby voviedli Rusko do nestability, aká panuje na Ukrajine,“ vyhlásil Putin na adresu Navaľného.

Vodca opozície na Ukrajine

Zaujímavosťou bolo, že otázku o Navaľnom Putinovi na tlačovej konferencii položila známa televízna moderátorka Ksenija Sobčaková, ktorá sama ohlásila kandidatúru na post prezidentky. Po tom, ako Sobčaková v októbri ohlásila svoju prezidentskú kandidatúru, jej Navaľnyj odkázal, že tým len pomáha Putinovi, keďže hlasy opozične zmýšľajúcich Rusov sa teraz budú deliť medzi viacero kandidátov.

Putin na tlačovke takmer bez komentára zmietol zo stola otázku zástupkyne šéfredaktora opozičnej rozhlasovej stanice Echo Moskvy Tatiany Felgenhauer, ktorá v októbri prežila pokus o atentát priamo v rozhlasovom štúdiu. Tak ako pri väčšine vrážd či pokusov o vraždy ruských opozičných novinárov či politikov, aj v jej prípade sa objavili podozrenia, že za týmto činom stál priamo Putin a ruská tajná služba.

Felgenhauer sa Putina na štvrtkovej tlačovke pýtala na osud politických väzňov v Rusku, Putin však jej otázku odmietol s tým, že to, o čom novinárka hovorí, sú len „nepodložené informácie“.

Ruská stopa

Putin poslal vo štvrtok odkaz aj do Varšavy a poľskú vládu vyzval, aby už neotvárala prípad havárie lietadla s poľskou vládnou delegáciou nad územím Ruska v apríli 2010, pri ktorom prišili o život okrem iných aj bývalý poľský prezident Lech Kaczynski a jeho manželka. Súčasná poľská vláda začala haváriu znova vyšetrovať a jej predstavitelia často hovoria o možnej ruskej stope, inými slovami o tom, že za haváriou lietadla stálo Rusko. Paradoxne to hovoria najmä poľskí politici, ktorí majú byť podľa niektorých informácií napojení na ruskú tajnú službu.

Putin vo štvrtok vyhlásil, že úvahy o role Ruska v tejto havárii sú postavené na vode, keďže na palube lietadla neboli zaznamenané žiadne výbuchy. „Potvrdili to experti v Poľsku aj v Rusku,“ povedal Putin. „Je to tragédia, katastrofa, smútili sme všetci,“ dodal a poľským politikom otcovsky odkázal: „Otočte stránku, dospejte už!“

Putin vo štvrtok opätovne odmietol informácie, že Rusko zasahovalo do americkej predvolebnej kampane s cieľom pomôcť k víťazstvu súčasnému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Takéto informácie podľa Putina šíria len Trumpovi oponenti, ktorí tak chcú podrývať jeho legitimitu. To isté hovorí dlhodobo aj samotný Trump.

Podľa Putina, keď niekto rozširuje informácie, podľa ktorých americké voľby ovplyvnilo Rusko, tak tým len „spôsobuje ujmu domácej (americkej – pozn. SITA) politickej scéne“ a preukazuje tým „nedostatok úcty k voličom“, ktorí hlasovali za Trumpa.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexej NavaľnyjLech KaczynskiMichail SaakašviliVladimir Putin