Nechceme vás tu, odkázal Rómom francúzsky minister

Romovia
Foto: SITA/AP

PARÍŽ 25. septembra (WEBNOVINY) – Francúzsky minister vnútra Manuel Valls v stredu potvrdil, že stojí za svojimi utorňajšími vyjadrenia na adresu rómskej menšiny žijúcej v krajine.

Valls, ktorého vyjadrenia vyvolali kritiku zahraničia, si myslí, že jeho slová „mohli šokovať iba tých, ktorí nevedia nič o tejto veci“.

Podľa jeho názoru totiž Rómovia vo Francúzsku nemajú záujem o integráciu a začlenenie sa do spoločnosti a väčšina z nich je odsúdených na žobranie a prostitúciu. Preto by podľa neho mali územie jeho vlasti opustiť.

„Väčšinu Rómov by mali dopraviť k hraniciam. Nechceme tu týchto ľudí. Sú úplne odlišní, ako sme my. Pripomeniem slová expremiéra Michela Rocarda: Nie je úlohou Francúzska zaoberať sa chudobou celého sveta,“ povedal v utorok Valls, a v stredu dodal, že na svojich vyhláseniach nemá čo opravovať. Minister pritom patrí medzi najpopulárnejším členom administratívy prezidenta Francoisa Hollanda.

Administratíva Hollandovho predchodcu Nicolasa Sarkozyho ešte pred dvoma rokmi začala s tvrdými zásahmi voči rómskej menšine. Bezpečnostné sily odvtedy systematicky ničia ilegálne rómske osady. Rómom dokonca ponúkali bezplatné letenky na návrat do krajiny ich pôvodu, najmä do Rumunska a Bulharska.

Výsledkom bola tvrdá kritika EÚ. Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International vyzvala Francúzsko na ukončenie násilného vysťahovávania Rómov.

AI uviedla, že tohto roku ich vysťahovali rekordne vysoké množstvo. Podľa AI od januára do augusta francúzske orgány vysťahovali z ilegálnych táborov viac ako 10 000 Rómov, čo je približne polovica migrantov z Rumunska, Bulharska a krajín bývalej Juhoslávie vo Francúzsku.

Vysoký predstaviteľ francúzskej bezpečnostnej politiky v stredu túto politiku obraňoval. Podľa neho Francúzsko nemá povinnosť prijať ľudí, ktorí sa nevedia postarať o seba. Podľa zákonov, ktoré vstúpia do platnosti v januári 2014, budú môcť Bulhari aj Rumuni cestovať do krajín EÚ, ktoré patria do schengenu, bez pasov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Manuel Valls
Firmy a inštitúcie Amnesty International