Nedeľa bude patriť Rusínom, obsadia centrum Prešova

Rusinka
Foto: SITA/Marián Angelovič

PREŠOV 10. júna (WEBNOVINY) – Rusíni z celého Slovenska a ich hostia sa stretnú v nedeľu v Prešove na Dni Rusínov.

Súčasťou programu bude pietny akt pri soche Alexandra Duchnoviča. Podujatie vyvrcholí galaprogramom v centre mesta, na ktorom vystúpia profesionálni rusínski umelci.

Rusíni sa stretnú o 15:00 na Duchnovičovom námestí na nábreží Torysy pri pamätníku svojho národného buditeľa, spisovateľa a gréckokatolíckeho farára.

Pietny akt príde podporiť pravoslávny kňaz Peter Soroka, známy z dokumentárneho filmu o Rusínoch, ktorí sa vybrali žiadať o pomoc do Bruselu. Soroka pri soche rusínskeho národovca prednesie „moleben“, čo je spoločná modlitba zaužívaná v cirkvách byzantského obradu.

Krátko pred 16:00 prejde mestom sprievod Rusínov, ktorí sa sústredia do centra k hlavnej tribúne na pešej zóne, kde sa bude konať galaprogram. Ako informovala agentúru SITA garantka projektu Silvia Lysinová, pozdraviť Rusínov prídu členovia folklórnej skupiny Šarišske gavalire.

Potom sa na pódiu vystriedajú umelci z národnostného Divadla Alexandra Duchnoviča. Herečka Vladimíra Brehová sa predstaví úryvkom monodrámy Katarína Ivanovna. Hudobná a tanečná zložka divadla – Poddukelský umelecký ľudový súbor (PUĽS) stvárni vokálno-hudobné a tanečné bohatstvo Rusínov.

Organizátorom podujatia je Rusínska obroda na Slovensku v spolupráci s mestom Prešov. Záštitu nad Dňom Rusínov prijal prešovský primátor Pavel Hagyari. Akciu finančne podporil Úrad vlády SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavel Hagyari