Nedeľná noc v Hollywoode bude patriť Oscarom

Foto: Thinkstock

BRATISLAVA 22. februára (WEBNOVINY) – V noci z nedele na pondelok rozdajú v hollywoodskom Dolby Theatre prestížne ceny americkej Akadémie filmových umení a vied.

Počas galavečera budú predstavovať nominovaných a odovzdávať trofeje Felicity Jones, Terrence Howard, Nicole Kidman, Gwyneth Paltrow, Jason Bateman, Idris Elba, Ansel Elgort, Liam Neeson, Channing Tatum, Chiwetel Ejiofor, Chris Evans, Dakota Johnson, Jennifer Lopez, Chloë Grace Moretz, Eddie Murphy, Margot Robbie, Jessica Chastain, Viola Davis, Shirley MacLaine, Naomi Watts, Ben Affleck, Chris Pine, Miles Teller, Kevin Hart, Jennifer Aniston, Sienna Miller, Kerry Washington, David Oyelowo, Chris Pratt, John Travolta, Scarlett Johansson, Zoe Saldana, Octavia Spencer, Josh Hutcherson, Marion Cotillard, Meryl Streep, Reese Witherspoon, Oprah Winfrey, Benedict Cumberbatch, Cate Blanchett, Matthew McConaughey, Lupita Nyong’o a Jared Leto. Moderátorom 87. ročníka udeľovania cien Akadémie bude Neil Patrick Harris.

Obrazom: Oscarová noc 2014
Video: Odovzdávanie Oscarov 2014

https://www.youtube.com/watch?v=mHkWQ_I27fg

Diváci a diváčky sa môžu tešiť aj na vystúpenia Lady Gaga, Jennifer Hudson, Anny Kendrick a Jacka Blacka. Naživo zaznejú i všetky skladby nominované v kategórii Najlepšia pôvodná filmová pieseň.

Spevák John Legend a rapper Common predstavia pieseň Glory z filmu Selma, frontman kapely Maroon 5 Adam Levine zaspieva Lost Stars zo snímky Love song, speváčka Rita Ora vystúpi s piesňou Grateful, ktorú nahrala na soundtrack drámy Beyond the Lights, country spevák Tim McGraw na galavečere predvedie I’m Not Gonna Miss You zo životopisného filmu Glen Campbell: I’ll Be Me a v podaní kanadského dua Tegan and Sara a americkej formácie The Lonely Island odznie Everything Is Awesome z Lego príbehu.

Zoznamu nominovaných vládne Birdman

Zoznamu kandidátov v 87. ročníku udeľovania cien americkej Akadémie filmových umení a vied vládnu snímky Birdman a Grandhotel Budapešť. Obe si vyslúžili po deväť nominácií. Osem má v hre Kód Enigmy a po šesť si na konto pripísali filmy Chlapčenstvo a Americký ostreľovač. Osmičku titulov nominovaných v kategórii Najlepší film spolu s nimi tvoria Selma, Teória všetkého a Whiplash.

Čierna komédia Birdman o zabudnutom umelcovi, ktorý dúfa v opätovné nadobudnutie svojej stratenej slávy, sa uchádza o ocenenia v kategóriách Najlepší film, Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe (Michael Keaton), Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Edward Norton), Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Emma Stone), Réžia (Alejandro González Iňárritu), Pôvodný scenár (Alejandro González Iňárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris Jr. a Armando Bo), Kamera a tiež strih a mix zvuku.

Video: Ukážka z filmu Birdman

Grandhotel Budapešť má v hre nominácie v kategóriách Najlepší film, Réžia (Wes Anderson), Pôvodný scenár (Wes Anderson, Hugo Guinness), Najlepšia pôvodná filmová hudba (Alexandre Desplat), Kamera, Kostýmy, Masky, Výprava a Strih.

Video: Ukážka z filmu Grandhotel Budapešť

Päticu nominovaných režisérov spolu s Andersonom a Iňárrituom tvoria Richard Linklater (Chlapčenstvo), Morten Tyldum (Kód Enigmy) a Bennett Miller (Foxcatcher). Za pôvodné scenáre sú popri tvorcoch Birdmana a Grandhotela Budapešť nominovaní aj Richard Linklater za Chlapčenstvo, Dan Gilroy za Nightcrawlera a dvojica Dan Futterman a E. Max Frye za snímku Foxcatcher.

O cenu sa uchádzajú aj argentínske Divoké historky

V kategórii adaptovaných scenárov sú nominovaní Graham Moore (Kód Enigmy), Paul Thomas Anderson (Inherent Vice), Anthony McCarten (Teória všetkého), Damien Chazelle (Whiplash) a Jason Hall (Americký ostreľovač).

Za herecké výkony v hlavných úlohách americkí akademici nominovali okrem spomínaného Michaela Keatona aj Benedicta Cumberbatcha (Kód Enigmy), Eddieho Redmayna (Teória všetkého), Bradleyho Coopera (Americký ostreľovač) a Stevea Carella (Foxcatcher). Päticu herečiek nominovaných za hlavné roly tvoria Felicity Jones (Teória všetkého), Julianne Moore (Still Alice), Rosamund Pike (Stratené dievča), Reese Witherspoon (Divočina) a Marion Cotillard (Dva dni, jedna noc).

V kategórii Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe Edwardovi Nortonovi konkurujú Robert Duvall (Sudca), Ethan Hawke (Chlapčenstvo), Mark Ruffalo (Foxcatcher) a J.K. Simmons (Whiplash). V rovnakej ženskej kategórii sú spolu s Emmou Stone nominované aj Patricia Arquette (Chlapčenstvo), Keira Knightley (Kód Enigmy), Meryl Streep (Príbehy z lesov) a Laura Dern (Divočina).

V kategórii cudzojazyčných filmov nominovali argentínske Divoké historky, estónsku drámu Mandariinid, známu aj pod anglickým názvom Tangerines, mauritánske Timbuktu, poľskú Idu a ruský Leviatan. Najlepším dokumentárnym filmom sa stane jeden z pätice CitizenFour, Hľadanie Vivian Maier, Last Days in Vietnam, Le Sel de la terre a Virunga. Päticu nominovaných animovaných filmov tvoria Ako si vycvičiť draka 2, Škatuliaci, Veľká šestka, Kaguya-hime no monogatari (anglický názov: The Tale of Princess Kaguya) a Le Chant de la Mer (anglický názov: Song of the Sea).

Video: Ukážky z nominovaných filmov

Prehľad nominácií v 87. ročníku udeľovania cien americkej Akadémie filmových umení a vied
Najlepší film (nominovaní sú producenti):

Chlapčenstvo

Birdman

Kód Enigmy

Whiplash

Grandhotel Budapešť

Teória všetkého

Selma

Americký ostreľovač

Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe:

Benedict Cumberbatch – Kód Enigmy

Eddie Redmayne – Teória všetkého

Michael Keaton – Birdman

Bradley Cooper – Americký ostreľovač

Steve Carell – Foxcatcher

Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe:

Robert Duvall – Sudca

Ethan Hawke – Chlapčenstvo

Edward Norton – Birdman

Mark Ruffalo – Foxcatcher

J.K. Simmons – Whiplash

Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe:

Felicity Jones – Teória všetkého

Julianne Moore – Still Alice

Rosamund Pike – Stratené dievča

Reese Witherspoon – Divočina

Marion Cotillard – Dva dni, jedna noc

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe:

Patricia Arquette – Chlapčenstvo

Keira Knightley – Kód Enigmy

Emma Stone – Birdman

Meryl Streep – Príbehy z lesov

Laura Dern – Divočina

Animovaný film:

Ako si vycvičiť draka 2

Škatuliaci

Veľká šestka

Kaguya-hime no monogatari (anglický názov: The Tale of Princess Kaguya)

Le Chant de la Mer (anglický názov: Song of the Sea)

Réžia:

Wes Anderson – Grandhotel Budapešť

Alejandro González Iňárritu – Birdman

Richard Linklater – Chlapčenstvo

Morten Tyldum – Kód Enigmy

Bennett Miller – Foxcatcher

Najlepší cudzojazyčný film:

Divoké historky (réžia: Damián Szifrón) – Argentína

Mandariinid (anglický názov: Tangerines, réžia: Zaza Urushadze) – Estónsko

Timbuktu (réžia: Abderrahmane Sissako) – Mauritánia

Ida (réžia: Paweł Pawlikowski) – Poľsko

Leviatan (réžia: Andrej Zvjagincev) – Rusko

Adaptovaný scenár:

Graham Moore – Kód Enigmy

Paul Thomas Anderson – Inherent Vice

Anthony McCarten – Teória všetkého

Damien Chazelle – Whiplash

Jason Hall – Americký ostreľovač

Pôvodný scenár:

Alejandro González Iňárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris Jr. a Armando Bo – Birdman

Richard Linklater – Chlapčenstvo

Wes Anderson, Hugo Guinness – Grandhotel Budapešť

Dan Gilroy – Nightcrawler

Dan Futterman, E. Max Frye – Foxcatcher

Najlepší dokumentárny film:

CitizenFour

Hľadanie Vivian Maier

Last Days in Vietnam

Le Sel de la terre

Virunga

Najlepšia pôvodná filmová pieseň:

Glory – z filmu Selma

Everything Is Awesome – z filmu Lego príbeh

Lost Stars – z filmu Love song

Grateful – z filmu Beyond the Lights

I’m Not Gonna Miss You – z filmu Glen Campbell: I’ll Be Me

Najlepšia pôvodná filmová hudba:

Jóhann Jóhannsson – Teória všetkého

Alexandre Desplat – Kód Enigmy

Alexandre Desplat – Grandhotel Budapešť

Hans Zimmer – Interstellar

Gary Yershon – Mr. Turner

Kamera:

Emmanuel Lubezki – Birdman

Robert Yeoman – Grandhotel Budapešť

Dick Pope – Mr. Turner

Roger Deakins – Nezlomný

Ryszard Lenczewski, Lukasz Zal – Ida

Kostýmy:

Milena Canonero – Grandhotel Budapešť

Mark Bridges – Inherent Vice

Colleen Atwood – Príbehy z lesov

Anna B. Sheppard – Vládkyňa zla

Jacqueline Durran – Mr. Turner

Strih:

Sandra Adair – Chlapčenstvo

Tom Cross – Whiplash

William Goldenberg – Kód Enigmy

Joel Cox, Gary Roach – Americký ostreľovač

Barney Pilling – Grandhotel Budapešť

Masky:

Foxcatcher

Grandhotel Budapešť

Strážcovia Galaxie

Výprava:

Adam Stockhausen, Anna Pinnock – Grandhotel Budapešť

Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald – Kód Enigmy

Nathan Crowley, Gary Fettis – Interstellar

Dennis Gassner, Anna Pinnock – Príbehy z lesov

Suzie Davies, Charlotte Watts – Mr. Turner

Najlepší krátky animovaný film:

The Bigger Picture – Daisy Jacobs (réžia), Christopher Hees (produkcia)

The Dam Keeper – Robert Kondo a Dice Tsutsumi (réžia)

Feast – Patrick Osborne (réžia), Kristina Reed (produkcia)

Me and My Moulton – Torill Kove (réžia)

A Single Life – Joris Oprins (réžia)

Najlepší hraný krátky film:

Aya – Oded Binnun a Mihal Brezis (réžia)

Boogaloo and Graham – Michael Lennox (réžia), Ronan Blaney (scenár)

Lampa – Hu Wei (réžia), Julien Féret (produkcia)

Parvaneh – Talkhon Hamzavi (réžia), Stefan Eichenberger (produkcia)

Telefonát – Mat Kirkby (réžia), James Lucas (scenár)

Najlepší krátky dokumentárny film:

Crisis Hotline: Veterans Press 1

Joanna

Nasza klatwa (angl. názov Our Curse)

La Parka (angl. názov The Reaper)

White Earth

Zvuk – strih:

Interstellar

Americký ostreľovač

Nezlomný

Hobit: Bitka piatich armád

Birdman

Zvuk – mix:

Americký ostreľovač

Nezlomný

Interstellar

Birdman

Whiplash

Vizuálne efekty:

Captain America: Zimný vojak

Úsvit planéty opíc

Strážcovia Galaxie

Interstellar

X-Men: Budúca minulosť

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam LevineBen AffleckBenedict CumberbatchCate BlanchettChanning TatumEddie MurphyEthan HawkeGwyneth PaltrowIdris ElbaJared LetoJennifer AnistonJennifer HudsonJennifer LopezJessica ChastainJohn LegendJohn TravoltaJulianne MooreKeira KnightleyLady GagaLiam NeesonMarion CotillardMatthew McConaugheyMeryl StreepNaomi WattsNicole KidmanOprah WinfreyReese WitherspoonRita OraScarlett JohanssonShirley MacLaineSienna MillerViola DavisZoe Saldana
Firmy a inštitúcie AMPAS Akadémia filmových umení a vied