Nedostatok lekárov chce minister riešiť lekármi z Ukrajiny

Lekar
nemocnica Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 23. decembra (WEBNOVINY) – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chce riešiť nedostatok lekárov na Slovensku pomocou lekárov z Ukrajiny.

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik sa zaujímal, či by Slovenská zdravotnícka univerzita bola schopná personálne a priestorovo zabezpečiť výučbu asi 300 ukrajinských lekárov v špecializačných odboroch chirurgia, úrazová chirurgia, anestéziológia a intenzívna medicína a gynekológia a pôrodníctvo. Lekári by pritom na Slovensku mali začať študovať pravdepodobne od februára 2012. Vyplýva to z faxu, ktorý má agentúra SITA k dispozícii.

„Ministerstvo oslovilo Slovenskú zdravotnícku univerzitu v Bratislave, či by bola schopná zabezpečiť predatestačnú študijnú prípravu ukrajinských lekárov, nie študentov medicíny,“ spresnila pre agentúru SITA hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová. Ide teda podľa nej o vysokoškolsky vzdelaných lekárov, ktorí si pomocou ďalšieho vzdelávania a praxe, teda práce v slovenských nemocniciach môžu zvýšiť kvalifikáciu. „Takúto pomoc zahraničných lekárov považuje ministerstvo za jeden z krokov, ako riešiť nedostatok lekárov na Slovensku,“ povedala Zollerová.

Univerzita rozdiely robiť nemôže

Lekár, pacient
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

Slovenská zdravotnícka univerzita reagovala na požiadavku ministra, že v prípade záujmu o štúdium na univerzite nemôže robiť rozdiel medzi domácim a zahraničným študentom.

„To znamená, že po preskúmaní študentom predložených dokumentov, v prípade že spĺňa podmienky na zaradenie do štúdia, bude takýto žiadateľ na štúdium zaradený,“ uviedla univerzita pre agentúru SITA. Výučbu ukrajinských študentov bude pritom schopná zabezpečiť v takom prípade, ak jej bude navýšený rozpočet na zakontrahovanie ďalších pedagógov.

Prípadná výučba ukrajinských študentov by podľa univerzity v žiadnom prípade neohrozila výučbu tých slovenských.

Atestácia zadarmo

O snahe MZ informovali v piatok aj Hospodárske noviny. Ako v denníku upozornil dekan Lekárskej fakulty Peter Labaš, Ukrajinci z pohľadu EÚ nemajú adekvátne vzdelanie. Musia si preto podľa neho urobiť slovenské štátnice a naučiť sa po slovensky.

Labaš zároveň kritizoval ministerstvo, že ponúka atestáciu cudzím lekárom za štátne peniaze. „To je evidentná diskriminácia slovenských lekárov,“ povedal pre Hospodárske noviny Labaš.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Uhliarikminister zdravotníctva Ivan Uhliarik