Nedostatok spánku u detí je krokom k nadváhe

Spánok
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 7. septembra (WEBNOVINY) – Deti s nedostatkom nočného spánku majú sklony k obezite. „Našli sme významnú spojitosť medzi nočným spánkom v ranom veku a obezitou, ktorá sa prejaví o päť až deväť rokov,“ napísali autori novej štúdie v časopise Americkej lekárskej asociácie Archives of Pediatric and Adolescent Medicine. Výskumníci vedení Janice Bell z University of Washington a Frederickom Zimmermanom z University of California pozorovali 1930 detí v USA. Tie boli rozdelené do dvoch skupín vo veku od 0 do 59 mesiacov a päť až 13 rokov. Analyzované dáta obsahovali informácie o vývoji obezity, hmotnosti rodičov, úrovni fyzickej aktivity detí a čase ich spánku v noci a počas dňa.

V priemere deti v mladšom veku spali v noci desať hodín a v staršom 9,5 hodiny, no niekoľko detí z oboch skupín spalo v nočných hodinách len priemerne päť hodín. Údaje zozbierané po piatich rokoch ukázali, že 33 percent detí z mladšej skupiny a 36 percent zo staršej trpelo nadváhou alebo obezitou. Denný spánok u mladších detí pritom naberanie na hmotnosti nijako neovplyvnil. U starších detí nedostatok nočného spánku znamenal po piatich rokoch posun od normálnej hmotnosti k nadváhe a od nadváhy k obezite. Príčinou tejto spojitosti môže byť fakt, že deti, ktoré v noci málo spia, sú cez deň unavené a nevykonávajú dostatok fyzickej aktivity.

Podľa štúdie je jedna pätina amerických detí obézna a viac ako tretina trpí nadváhou. Nočný spánok u malých detí sa ukázal ako možnosť prevencie pred týmto zdravie ohrozujúcim stavom.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom