Nedostatok vakcín a verejná kritika stavia poslancov na očkovanie do radu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
COVID 19: Prvé očkovanie na Slovensku
Exminister zdravotníctva Marek Krajčí. Foto: archívne, SITA/Martin Havran

Poslanci mali byť koncom januára zaočkovaní proti koronavírusu. Parlament by sa tak nemusel ohliadať na to, kto je v karanténe alebo kto trpí na ochorenie COVID-19. Všetko je však inak, pôvodné plány zhatil nedostatok očkovacích vakcín. Politikom, zvlášť tým mladším, prinieslo očkovanie pred kamerou ostré výčitky, že sa predbiehajú.

Vakcinácia poslancov sa podľa predbežných dohôd mala uskutočniť pred začiatkom aktuálnej schôdze parlamentu 25. januára. Nový termín zatiaľ poslanci nemajú. Najmä z opozície, ale aj z koalície bolo počuť hlasy, že očkovanie politikov je prejavom papalášizmu.

Prednosť  zdravotníkom

Kancelária Národnej rady SR hovorí, že poslanci boli definovaní ako kritická infraštruktúra, a to v súvislosti s riadnym zabezpečením fungovania chodu štátu. Kanceláriu parlamentu ministerstvo zdravotníctva preto požiadalo o zaslanie predbežného počtu záujemcov o využitie očkovania.

„Kancelária Národnej rady SR predbežný záujem opätovne prehodnocuje, nakoľko sa niektoré poslanecké kluby rozhodli túto možnosť nevyužiť,“ uviedla pre portál SITA.sk hovorkyňa predsedu parlamentu Michaela Jurcová.

Podľa hovorkyne šéf parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) naďalej trvá na tom, aby každý poslanec túto možnosť dôsledne zvážil vzhľadom na svoj vek a zdravotný stav a podľa možností uprednostnil zdravotníkov, ostatných ľudí v kritickej infraštruktúre či seniorov.

„To však neplatí pre poslancov, ktorí sú chronicky chorí, prípadne staršieho veku,“ dodala hovorkyňa.

Je parlament kritická infraštruktúra?

Zákon výslovne nehovorí, že poslanecká snemovňa je kritickou infraštruktúrou. Nie je ani jasné, či vláda alebo konkrétny rezort by mal podľa zákona o kritickej infraštruktúre určiť, že parlament je nevyhnutný pre fungovanie štátu.

Ústava, ktorá je nadradená zákonu, hovorí, že parlament zasadá neustále. Jeho fungovanie by preto nemala obmedziť alebo zastaviť ani pandémia.

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová povedala, že parlament nie je súčasťou kritickej infraštruktúry, ale „sme možno súčasťou nejakej zložky kritickej infraštruktúry“.

V rokovacej sále bez odstupu

Samotní poslanci veľmi nechcú hovoriť, či by mali prísť na rad skôr. Podľa poslankyne Zemanovej ministerstvo zdravotníctvo nedalo žiadny termín na očkovanie poslancov. K záujmu o očkovanie v klube SaS sa odmietla vyjadriť.

„Nemám oprávnenie  poskytovať takúto informáciu,“ uviedla. Nechcela povedať ani počet poslancov, ktorí by sa chceli dať zaočkovať. Dodala, že každý poslanec patrí do nejakej kategórie v rámci očkovacieho plánu a je jeho individuálnou záležitosťou, či sa dá zaočkovať.

Andrej stancik foto 2.jpg
Poslanec OĽaNO Andrej Stančík Foto: Facebook Andrej Stančík

Poslanec Andrej Stančík (OĽaNO), ktorý je v skupine najmladších zákonodarcov, si myslí, že „do určitej miery“ je parlament kritickou infraštruktúrou štátu. Poukázal na to, že poslanci sedia vedľa seba v pléne niekoľko hodín a riziko prenosu je vyššie ako za normálnych okolností.

„Zároveň si myslím, že by sa mal nájsť kompromis, pretože asi nie je vhodné sa očkovať teraz, keď sa očkujú ľudia nad 75 rokov,“ poznamenal.

Pripustil, že keď príde na Slovensko vakcína od spoločnosti AstraZeneca, ktorou sa má očkovať kritická infraštruktúra a mladší ľudia, tak by to mohlo byť riešenie aj pre poslancov. „Ukázalo by sa, že sa nebojíme novej očkovacej látky,“ usúdil Stančík.

Až keď príde na mňa rad

Poslanec opozičného Smeru-SD Dušan Jarjabek patrí do okruhu staršej generácie. Tvrdí, že sa dá zaočkovať. Urobí tak až vtedy, keď príde naňho rad podľa očkovacieho plánu.

„Títo papaláši, ktorí vodu kážu, víno pijú, nenávidia všetko slovenské, predbiehajú sa v rade ako malé deti. S týmito ľuďmi by som nikdy v živote nechcel visieť na jednom lane, hlavne Nicholsonová,“ vyjadril sa Jarjabek.

Nicholsonova foto 2.jpg
Europoslankyňa SaS Lucia Nicholsonová Foto: Facebook Lucia Nicholsonová

Europoslankyňa Lucia Nicholsonová (SaS) sa dala zaočkovať  vlani koncom roka. Odmietla, že by išlo o papalášizmus.

„Ide o reakciu na silnejúcu dezinformačnú kampaň proti očkovaniu. Ide o to, že chceme ísť príkladom a ukázať, že sa vakcíny nebojíme, že nie je čoho sa báť, že je to naozaj jediná cesta von zo životov obmedzených pandémiou,“ napísala europoslankyňa na sociálnej sieti.

Jarjabek nesúhlasí s argumentmi europoslankyne. „Koho už Nicholsonová pritiahne k vakcíne? Je to naivné, primitívne, neférové,“ povedal Webnovinám.

Vláda funguje aj online, parlament „predpotopne“

Medzi vianočnými sviatkami prišli do parlamentu aj poslanci pozitívni na koronavírus, aby schválili zákon, ktorý umožnil predĺženie núdzového stavu. Národná rada SR sa tomu mohla vyhnúť, ale nie je technicky pripravená na rozdiel od vlády rokovať online.

Podľa poslanca Stančíka sa v uplynulom roku dialo veľa vecí a nie vždy sa stíha všetko urobiť. „Začalo sa to riešiť až vtedy, keď bolo treba,“ podotkol.

Poslankyňa Zemanová povedala, že rokovanie online sa riešilo už počas prvej vlny pandémie. Podľa nej parlament nemôže takto „predpotopne“ fungovať. Zdôraznila, že dnes je veľký problém, ak poslanci nemôžu rokovať na diaľku, zvlášť keď teraz počúva, že ďalší poslanci sú pozitívni na koronavírus.

Podľa Zemanovej je celý systém v parlamente zastaraný a nedá sa nastaviť nanovo. Hovorí, že riešením je prebudovanie počítačovej siete v parlamente, čo si vyžiada okolo dvoch miliónov eur.

Ešte predtým by sa muselo uskutočniť verejné obstarávanie. „Pevne verím, že táto situácia okolo pandémie sa skončí skôr ako celé verejné obstarávanie. Súčasný situáciu to však nevyrieši,“ usúdila poslankyňa.

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) minulý týždeň informoval, že nastal čas ukončiť debaty o tom, či, ako a kedy zmeniť systém fungovania parlamentu. Prvý návrh na zmenu legislatívy ako upraviť rokovanie parlamentu online predložil Šeliga koaličnej rade.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej StančíkAnna ZemanováBoris KollárJuraj Šeliga
Firmy a inštitúcie Národná rada SROĽANOSaSSme rodinaZa ľudí