Negatívne vnímanie Číny stúpa, horšiu povesť má iba Donald Trump

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Donald Trump, Si Ťin-pching
Americký prezident Donald Trump a jeho čínsky partner Si Ťin-pching. Foto: archívne, SITA/AP.

Vo vyspelých krajinách sveta, predovšetkým v Austrálii a Spojenom kráľovstve, sa prudko zvýšilo negatívne vnímanie Číny. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu, ktorý publikovalo Pew Research Center.

Mnoho obchodných a diplomatických sporov

Prieskum sa uskutočnil v čase, keď Čína vedie mnoho obchodných a diplomatických sporov so svojimi susedmi a ďalšími štátmi sveta, a to čiastočne vďaka agresívnejšiemu diplomatickému prístupu.

Prieskum uskutočnený v 14 krajinách ukázal, že väčšina ľudí má negatívny pohľad na Čínu. Konal sa telefonicky od 10. júna do 3. augusta medzi vyše 14-tisíc dospelými. V Austrálii až 81 % osôb potvrdilo nepriaznivý názor na najľudnatejšiu krajinu sveta, čo u „protinožcov“ predstavuje nárast o 24 % v porovnaní s vlaňajškom.

Pod nárast sa mohla podpísať aj výzva Austrálie na medzinárodné prešetrenie pôvodu koronavírusu, ktorý sa začal masívne šíriť práve z Číny.

Nedôvera aj voči americkému prezidentovi

Stúpajúci trend negatívneho vnímania Číny zachytili aj v ďalších štátoch – v Spojenom kráľovstve (74 %), USA (73 %) či Nemecku (71 %).

Prieskum zisťoval aj názory ľudí v Kanade, Belgicku, Dánsku, Francúzsku, Taliansku, Holandsku, Španielsku, Švédsku, Japonsku a Kórejskej republike, pričom až v deviatich zo 14 krajín zaznamenali najvyššiu úroveň negatívneho vnímania Číny za ostatných 12 a viac rokov.

Až 78 % občanov v skúmaných krajinách nedôveruje čínskemu prezidentovi Si Ťin-pchingovi. Horšiu povesť medzi opýtanými mal iba americký prezident Donald Trump (83 %), ktorý patrí k najväčším kritikom Pekingu a naďalej ho obviňuje zo spôsobenia pandémie koronavírusu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Donald TrumpSi Ťin-pching